Czy samochód musi być drogi?

Wiele osób twierdzi, że nie stać ich na samochód, mimo, że prawda jest inna. Pierwszy samochód nie musi kosztować wiele, a przy odpowiednim wyborze nie będzie również zbyt wielkich opłat za OC. Obliczając OC należy wziąć pod uwagę kilka czynników, a mianowicie: wiek auta, pojemność silnika, przewidywany przebieg, stan techniczny pojazdu, wiek kierowcy, jak długo kierowca jeździł bez wypadku oraz miejsce zamieszkania.

Co wybrać?

Gdy chcemy samochód ekonomiczny i z nie drogimi składkami, możemy zapomnieć o samochodach z wyższej półki. Do trzech tysięcy złotych można kupić Matiza czy Tico i skupimy się raczej na takim przedziale cenowym, gdyż małe auta mają niższe składki. Pod uwagę należy wziąć również pojemność silnika, gdyż ona również znacząco wpływa na cenę składki. Przy zakupie powinniśmy patrzeć na uszczelki dookoła szyb i drzwi, popękane mogą oznaczać, że auto nie było garażowane. Sprawdzić należy również same szyby pod kątem pęknięć oraz czy wszystkie są tego samego producenta oraz data produkcji jest na wszystkich identyczna, jakiekolwiek odchyły sugerować mogą powypadkową przeszłość samochodu.

Następnie należy otworzyć bagażnik z tyłu, wyciągnąć wszystko do gołej blachy i sprawdzić czy nie ma ewentualnych spawów wskazujących na powypadkową przeszłość samochodu. Następnie przejść możemy do silnika. Sprawdzić należy olej, czy nie ma w nim opiłków metalu. Posprawdzać należy również, czy olej nie cieknie z różnych miejsc. Warto tutaj zwrócić także uwagę na rodzaj stosowanego oleju. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą tutaj oleje marki Shell, do których zaufanie ma bardzo wielu kierowców jak i mechaników samochodowych. Unikać należy mytych silników, gdyż oznaczać to może problemy właśnie z wyciekami.

Pora na przejażdżkę próbną. Samochód powinien odpalić od razu. W razie zauważenia, że samochód był grzany wcześniej przez właściciela oznaczać to może, że samochód ma problemy z zapłonem, bądź akumulator jest na wyczerpaniu. W razie piszczenie, skrzypienia (naprawdę szeroka gama dźwięków) sprawdzić w stacji diagnostycznej można łożyska. Podczas jazdy należy sprawdzić zbieżność (puścić kierownicę  na prostej drodze i sprawdzić, czy samochód jedzie prosto, oraz dodatkowy osprzęt, takie jak radio, ABS czy centralny zamek. W przypadku łożysk nie będziemy mieli zbyt wielu problemów, bowiem praktycznie każdy warsztat moze nam je zapewnić a do tego jest jeszcze odpowiednia hurtowa oferta łożysk, co zapewni nam o wiele niższe ceny zakupu łożysk.

Co z OC?

OC można obliczyć na wielu kalkulatorach internetowych, każdy ubezpieczyciel ma inną składkę. Najlepszym sposobem dla młodego kierowcy jest wziąć kogoś starszego na współkierowcę, by jego zniżki przeszły na kierowcę młodszego. Przy odpowiednim doborze samochodu składka wynieść może nawet 350 zł rocznie, co nie jest wcale taką wygórowaną ceną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *