Brykiet z trocin to obecnie jeden z bardziej popularnych materiałów opałowych. Stosowany jest zarówno w piecach kominkowych jak i w kotłach centralnego ogrzewania. Przede wszystkim jest to materiał ekologiczny, gwarantujący nam minimalizację generowanych zanieczyszczeń. Jest to szczególnie istotne w chwili obecnej, kiedy wychodząc na dwór w sezonie grzewczym, trudno obejść się bez maseczki antysmogowej. Warto więc pamiętać o tych zagadnieniach. Jeśli zaś chodzi o produkcję, to musimy pamiętać o tym, aby brykiet z trocin charakteryzował się jak najmniejszym poziomem wilgotności. Wilgoć jest tutaj bowiem najgorszym wrogiem spalania drewna. Będzie ona negatywnie wpływać także na sam proces produkcji brykietu.
Przygotowanie niezbędnych pomieszczeń magazynowych oraz produkcyjnych.
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na jakość produkcji brykietu z trocin, będzie przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. Zarówno pomieszczenia produkcyjne jak i magazynowe, powinny tutaj spełniać pewne wymagania. Najważniejsze jest to, aby zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy już brykiet z trocin nie były narażone na kontakt z wilgocią. Jest to kwestia zdecydowanie najbardziej istotna, wywierający szalenie istotny wpływ na jakość produkcji.
Wpływ wilgoci na produkcję brykietu
W toku produkcji, dostarczane do brykieciarek wióry, trociny i zrębki drewniane będą prasowane w wysokiej temperaturze. W tym procesie wyciskana jest z nich żywica, będą naturalnym i w pełni ekologicznym lepiszczem. Nadmierne ilości wilgoci będą prowadzić do osłabienia poziomu scalenia brykietu w kostki. Będzie to powodować jego większą kruchość oraz predyspozycje do rozpadania się podczas magazynowania.
Wpływ wilgoci na spalanie brykietu.
Gotowy brykiet z trocin także nie powinien wykazywać nadmiernej wilgoci. W toku jego spalania bowiem, w pierwszej kolejności trzeba będzie odparować cała zawartą w nim wodę. Im jest jej więcej, tym więcej energii cieplnej zużyjemy do jej odparowania zamiast do ogrzewania czynnika grzewczego w instalacji. Co gorsza, parująca woda będzie także przyczyniać się do korodowania stalowych elementów kotła oraz przewodu kominowego. Jednym słowem wilgoć jest tutaj najgorszym wrogiem zarówno w produkcji, jak i w spalaniu brykietu z trocin.
Korzyści wdrożenia produkcji brykietu z trocin.
Tego typu produkcja będzie najbardziej opłacalna dla wszystkich zakładów przeróbki drzewnej oraz tartaków. Tego typu przedsiębiorstwa, posiadają bowiem pod dostatkiem materiału wsadowego do produkcji. Do tej pory był to po prostu odpad. Obecnie można ten odpad zagospodarować i dodatkowo wygenerować z niego zysk. Jest to więc bardzo korzystne. Gotowy brykiet drzewny można będzie całkiem korzystnie sprzedać, lub nawet wykorzystać do własnych celów grzewczych. Można więc powiedzieć, iż warsztaty stolarskie czy też tartaki, powinny wręcz jak najszybciej pomyśleć tego typu inwestycjach, bowiem pozwolą one na zwiększenie dochodowości przedsiębiorstwa.