Jak uprawiać Azalie i Różaneczniki w przydomowych ogrodach?

Uprawa Azalii i Różaneczników, a więc roślin ozdobnych z rodziny Rhododendron, jest stosunkowo mało wymagająca, a w zamian dająca bardzo dobre i wyjątkowo ciekawe estetycznie efekty. Oczywiście pewne kwestie trzeba będzie prawidłowo ogarnąć, aby przygotować się do uprawy, niemniej jednak, w przeciwieństwie do wielu innych roślin, w tym przypadku nie będziemy musieli podejmować wielu prac pielęgnacyjnych, wymaganych przy innych roślinach. Tutaj kwestią najważniejszą będzie umiejętny dobór stanowiska uprawy krzewów, oraz przygotowanie gleby, która powinna charakteryzować się stosunkowo kwaśnym odczynem pH.

Wybór stanowiska i przygotowanie gleby.

Jak już wspomnieliśmy, kwestiami najważniejszymi w przypadku uprawy roślin z rodziny Rhododendron, będzie prawidłowy wybór stanowiska i gleby. Nie możemy jednakże zapominać także o kwestii wyboru odpowiednich odmian. Tutaj jednak, praktycznie każdy szanujący się dostawca Azalii będzie mieć na względzie swoją reputację i nie sprzeda nam roślin nie nadających się do uprawy ogrodowej. A musimy pamiętać, iż niektóre Rhododendrony niestety nie są tak dobrze odporne na mróz, toteż możemy je uprawiać jedynie w doniczkach, które na sezon zimowy będziemy mogli schować w pomieszczeniach gospodarczych, aby uchronić je przed mrozem.

Przygotowanie gleby do uprawy Azalii.

Aby zapewnić roślinom z rodziny Rhododendron odpowiednie warunki do wegetacji, trzeba będzie przygotować odpowiednią dla nich mieszankę gleby. Tutaj powinniśmy zmieszać w równych proporcjach korę sosnową, glebę ogrodniczą oraz nie odkwaszony torf, aby ostatecznie osiągnąć mieszankę o odczynie pH w przedziale 5,0 – 6,5, czyli dość kwaśną. Taka mieszanka zagwarantuje naszym roślinom idealne wręcz warunki do wzrostu oraz zapewni, iż będą czuć się wyśmienicie.

Wybór odpowiedniego stanowiska uprawy.

Jeśli chodzi o stanowiska, to musimy pamiętać, iż Różaneczniki i Azalie, uwielbiają wręcz stanowiska zacienione i osłonięte od słońca. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest ulokowanie stanowiska w sąsiedztwie większych krzewów i drzew ozdobnych, które nie będą kolidować z płytkim systemem korzeniowym Rhododendronów. Warto także przemyśleć kwestię zlokalizowania w pobliżu stanowisk naszych Rhododendronów jakiegoś niedużego oczka wodnego, które podniesie lokalnie poziom wilgotności powietrza, co będzie bardzo dobrze widziane przez nasze Różaneczniki i Azalie.

Podsumowanie

Jednym słowem trzeba powiedzieć, iż uprawa Różaneczników i Azalii jest stosunkowo prosta i mało wymagająca w zakresie prac pielęgnacyjnych, aczkolwiek trzeba będzie uprzednio prawidłowo przygotować glebę oraz stanowisko do uprawy, jak również zadbać o odpowiedni dobór odmian roślin, które będą w stanie przetrwać zimę w naszej strefie klimatycznej, a ta, jak bardzo dobrze wiemy, potrafi niejednokrotnie dołożyć nam mrozem na poziomie nawet poniżej dwudziestu stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *