Niezwykle ważne nawożenie gleb

dbajmy o nasze rośliny nawożąc je

Większość osób posiadających działki czy ogrody, jesienią zajmuje się przede wszystkim zbieraniem plonów swojej ciężkiej pracy. O tym, żeby odpowiednio nawozić glebę, myślą te osoby zazwyczaj dopiero na wiosnę. Tymczasem prawda jest taka, że im szybciej przygotujemy naszą glebę do pracy, tym lepiej i dla nas, i dla niej. Najlepiej jest zająć się tym działaniem jeszcze jesienią, po zebraniu naszych plonów.

Nawożenie roślin na jesień przynosi bowiem bardzo wiele całkiem wymiernych korzyści. Przede wszystkim ominie nas całkowicie ryzyko tego, że wypalimy rośliny, do czego mogłoby dojść w przypadku nazbyt intensywnego nawożenia wiosną. Poza tym, przez zimę potrzebne składniki nawozu przejdą korzystne przemiany, zaś te zbędne zostaną wypłukane z gleby. Mamy ponadto gwarancję, że nawóz dobrze rozprowadzi się w ziemi. Możemy wówczas także skorzystać jesienią z tych tańszych nawozów, których zastosowanie wiosną byłoby totalnie nieefektywne czy wręcz przynoszące negatywne rezultaty.

Za tym, żeby nawozić jesienią przemawia także ten argument, że o tej porze roku ilość prac do wykonania w ogrodzie czy na działce jest niższa, w związku z czym zachowamy siły, które dopiero wiosną przyjdzie nam przeznaczyć na inne prace.

Przy okazji nawożenia roślin, warto się przede wszystkim zastanowić nad tym, czym byłoby dobrze nawozić je jesienią. Nie pozostaje to bowiem bez znaczenia. Jesień stanowi idealną porę roku do tego, żeby nawozić glebę potasem oraz fosforem. To także idealny czas na to, żeby zdecydować się na wapnowanie. Nie używamy natomiast wówczas azotu, gdyż i tak zostanie on wypłukany z gleby zimą.

Ponadto, należy pamiętać o tym, że jeżeli podamy roślinie azot, to będzie pobudzało to jej wzrost, co utrudni wejście w stan spoczynku zimowego. Zrozumiałe jest więc, że nawozy stosowane jesienią powinny mieć nikłą zawartość azotu lub w ogóle nie powinny go w swoim składzie posiadać. Doskonałym przykładem dobrego nawozu jest popiół drzewny, który bogaty jest zarówno w makro, jak i w mikroelementy. Dobre na jesień jest też wapnowanie, do czego idealnie nadaje się wapno magnezowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *