Odwadnianie z zastosowaniem systemów igłofiltrowych.

Prowadzenie prac budowlanych w terenie podmokłym, wymagać będzie wcześniejszego przeprowadzenia odwodnienia terenu. Jest to szczególnie istotne w przypadku budowy wszelkiego rodzaju dróg, autostrad, czy tez nitek wodociągowych, ściekowych i gazociągowych. W trakcie prowadzenia tego typu prac bowiem, musimy zagwarantować sobie możliwość wykonywania ich w terenie suchym, aby wszystko mogło przetrwać przez długi czas, a cała konstrukcja była odporna na uszkodzenia mechaniczne w toku późniejszej eksploatacji. Zobaczmy zatem, jak prowadzone są prace odwodnieniowe z zastosowaniem systemów igłofiltrowych, oraz w jakich przypadkach najczęściej systemy tego typu są wykorzystywane.

Proces odwadniania z zastosowaniem igłofiltrów.

Przede wszystkim warto tutaj przybliżyć sobie nieco bardziej sam proces odwadniania przy zastosowaniu igłofiltrów. W pierwszej kolejności trzeba będzie więc wiedzieć, jak wyglądają i jak działają igłofiltry. Otóż igłofiltry to nic innego jak cienkie rury PVC, zakończone perforowaną końcówką, której zadaniem jest odsysanie wody napływowej z gruntu. Rury te podłączone są do kolektorów ssących, które następnie podpinane sa do agregatów pompowych, a tych zadaniem jest wytworzenie w całej instalacji odpowiednio wysokiego podciśnienia, zdolnego do odsysania wody znajdującej się w gruncie. Skutkiem tego, w promieniu około metra od igłifltra zatopionego w gruncie, woda jest skutecznie odsysana i nieprzepuszczana dalej. Dlatego też, aby igłofiltry mogły skutecznie odprowadzać wodę gruntową z terenu prowadzonych prac budowlanych, należy wykorzystać ich odpowiednią ilość umieszczając je w gruncie na głębokości poniżej planowanej głębokości prowadzenia robót ziemnych, oraz w odstępnie około jednego metra od siebie, aby zapewnić skuteczny przechwyt wody gruntowej. Tak przygotowana ściana z igłofiltrów będzie w stanie skutecznie odebrać napływająca wodę gruntową, nie dopuszczając jej w teren prowadzonych robót, dzięki czemu całość robót będzie skutecznie zabezpieczona przed napływającą woda, która byłaby w stanie bardzo skutecznie utrudnić, lub wręcz uniemożliwić prowadzenie jakichkolwiek prac ziemnych.

Stosowane rozwiązania w odwadnianiu igłofiltrami.

Jednym z najważniejszych rozwiązań stosowanych w tym przypadku będą oczywiście odpowiednio dobierane agregaty pompowe, które powinny w tym przypadku być dostosowane do przetrzymania długotrwałego obciążenia powodowanego intensywna eksploatacją. Powinny one także gwarantować odpowiedni poziom wydajności jak też wysokości podnoszenia, co jest w tym przypadku niezbędne w celu utrzymania wydajności pracy. Bardzo często też w tym przypadku mogą być wykorzystywane profesjonalne pompy niezatykające się, które zagwarantują długa i bezawaryjną pracę całego systemu igłofiltrowego, co w tym przypadku jest przecież kwestią najważniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *