Porównanie procesów odwadniania i nawadniania.

Zarówno proces odwadniania jak i nawadniania, mają ze sobą sporo cech wspólnych, a przede wszystkim będzie to kwestia tłoczenia wody pod odpowiednim ciśnieniem. podstawową jednak różnicą będzie fakt, iż w jednym przypadku wodę tłoczyć będziemy w celu jej pozbycia się (odwadnianie), a w drugim z kolei w celu jej doprowadzenia do miejsc, gdzie jest potrzebna (nawadnianie). W każdym z tych przypadków zaś, najważniejszą kwestią będzie prawidłowe dobranie instalacji do odwadniania czy też nawadniania, oraz jej serca, czyli pompy zatapialnej, lub agregatu pompowego do igłofiltrów.

Odwadnianie metodą igłofiltrową.

W przypadku prowadzenia prac budowlanych w terenie podmokłym, napływająca na teren realizacji robót woda gruntowa będzie w znacznym zakresie utrudniać realizację jakichkolwiek prac. W celu skutecznego jej pozbycia się, należy zastosować odwadnianie igłofiltrami. Są to odpowiednie rury z perforowaną końcówką, podłączone do kolektora ssącego, który z kolei jest podpięty do agregatu pompowego wytwarzającego podciśnienie, które zapewnia prawidłowe odsysanie wody z gleby przez igłofiltry. Zamontowanej ściany z igłofiltrów od strony napływającej wody gruntowej, zapewni nam iż w wykopach budowlanych nie będzie pojawiać się woda gruntowa, a co za tym idzie, prace ziemne będą w pełni bezpieczne pod względem czasu realizacji pracy oraz komfortu jej wykonywania. Najważniejsze jednak w celu osiągnięcia odpowiedniej wydajności będzie zapewnienie dobrej jakości agregatu pompowego, który powinien charakteryzować się parametrami technicznymi dopasowanymi do ilości tłoczonej wody, oraz do ilości zastosowanych igłofiltrów. W większości przypadków dostawca agregatów będzie określać nam, zakres ilości igłofiltrów o danej średnicy, jaką jest w stanie obsłużyć dany agregat pompowy.

Nawadnianie poprzez systemy deszczowni polowych.

Proces nawadniania z wykorzystaniem dużych deszczowni polowych, oraz profesjonalnych zraszaczy, także będzie wykorzystywać w wielu przypadkach duże agregaty pompowe. Oczywiście tutaj bardzo istotną kwestią jest to, aby zraszacze ogorodnicze mogły pracować z należytą wydajnością, a w tym celu należy dostarczyć im wodę pod odpowiednim ciśnieniem roboczym. Dlatego też, agregaty pompowe w tym przypadku powinny być dopasowane do średnicy węży w deszczowni, oraz wymagań zraszaczy. W przeciwnym bowiem przypadku, zraszacze mogą pracować ze zmniejszoną wydajnością a w skrajnych przypadkach po prostu w ogóle nie reagować na ruch obrotowy, skutkiem czego nawadnianie będzie realizowane nieprawidłowo. Generalnie rzecz więc ujmując, powinniśmy przede wszystkim prawidłowo dopasować agregat do posiadanej deszczowni, oraz źródła wody tłocznej do nawadniania. Czasami nawet koniecznością może się okazać zastosowanie pompy zanurzeniowej o dużym poziomie podnoszenia, zamiast agregatu pompowego, ale będzie to mieć miejsce przede wszystkim w przypadku pozyskiwania wody ze studni głębinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *