Produkcja ekologicznego brykietu drzewnego.

Ostatnie lata w naszym kraju to wzmożone zainteresowanie zagadnieniami związanymi z ekologią, przede wszystkim w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Chodzi tutaj głównie o wyeliminowanie zjawiska, szkodliwego dla całego środowiska oraz nas samych smogu, powstającego w wyniku spalania słabych jakościowo materiałów opałowych, w kiepskich, przestarzałych technologicznie kotłach C.O. Jednym zaś z najlepszych i najbardziej ekologicznych materiałów opałowych w tym zakresie, jest bez wątpienia drewno i materiały z niego produkowane, takie jak pellet drzewny, czy też coraz bardziej popularny brykiet drzewny, przeznaczony do spalania zarówno w kotłach CO, jak i w piecach kominkowych.

Produkcja brykietu drzewnego.

Brykiet drzewny, wytwarzany jest z resztek drzewnych powstałych w procesie przetwórstwa materiału drzewnego. Wszelkiego rodzaju tartaki i stolarnie, w procesie produkcyjnym generują olbrzymie ilości odpadu drzewnego w postaci wiórów, trocin i zrębków, które dotychczas nie znajdywały zbytnio zastosowania. Obecnie, poprzez nowoczesne technologie produkcyjne, możliwe jest wytwarzanie z tych odpadów pelletu drzewnego oraz brykietów, w procesie ich ciśnieniowego prasowania wysokotemperaturowego. W wyniku tego procesu otrzymujemy materiał o wysokiej kaloryczności i zdecydowanie mniejszej objętości niż normalne drewno, wobec czego też możemy zapewnić sobie lepsza jakość ogrzewania przy ich zastosowaniu. Trzeba będzie jednak zaopatrzyć się w odpowiednie maszyny do produkcji brykietów, które będą poddawać procesowi prasowania wszystkie podane resztki i odpady drzewne w postaci wiórów i trocin. Aby jednak możliwe było skuteczne wytwarzanie brykietu drzewnego, trzeba jeszcze zagwarantować sobie odpowiednie warunki do jego produkcji.

Warunki produkcji brykietu drzewnego.

Zdecydowanie najważniejszym parametrem, który należy stale kontrolowac w procesie produkcji oraz magazynowania brykietów drzewnych będzie wilgotność. Nadmierna jej ilość zarówno w produkcji jak i w gotowym już produkcie, znacznie obniża jakość opału i pogarsza warunki jego spalania, doprowadzając do obniżenia jego wartości kalorycznej. Wobec tego też, pomieszczeni produkcyjne oraz magazynowe powinny być prawidłowo wentylowane, aby ostateczny poziom wilgotności, wytwarzanego brykietu drzewnego, nie przekraczał poziomu 8-10%. Jakiekolwiek wyższe poziomy wilgotności będą negatywnie wpływać nie tylko na sam proces spalania, ale także na żywotność kotłów i pieców kominkowych. Wilgotność będzie w procesie spalania generować nadmierne ilości pary wodnej, a te będą przyczyniać się do powstawania korozji w kotłach, skutkiem czego po kilku latach eksploatacji kotła w połączeniu z nazbyt wilgotnym brykietem drzewnym, będziemy stać przed koniecznością wymiany kotła na nowy, co niestety nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *