Profesjonalna wytwórnia brykietu drzewnego.

Własna wytwórnia brykietu drzewnego, to całkiem rozsądny pomysł na biznes, tym bardziej, iż w dobie zwalczania smogu, warto inwestować w rozwiązania ekologiczne. Brykiet drzewny zaś, było nie było, jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych, zapewniających w procesie spalanie minimalny poziom emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W najlepszej sytuacji będą jednak ci wytwórcy brykietów, którzy posiadają darmowy dostęp do materiału wsadowego, czyli wszelkiego rodzaju trocin i wiórów drzewnych. Mówimy tutaj przede wszystkim o właścicielach tartaków i zakładów stolarskich, gdzie znajdziemy bez większych trudności olbrzymie wręcz ilości materiału, idealnego do przerobienia na brykiet drzewny.

Obiekty produkcyjno magazynowe.

Najważniejsze w produkcji brykietu będzie zachowanie odpowiedniej atmosfery produkcji i magazynowania, tak surowca, jak i gotowego już wyrobu. Musimy pamiętać, iż w procesie brykietowania najważniejsze jest utrzymanie minimalnego poziomu wilgotności, bowiem nazbyt mokry brykiet, nie dość że nie będzie się dobrze palił, to jeszcze będziemy mieli w tym przypadku duże straty. Jednym słowem brykiet musi być suchy. Musimy tutaj więc zainwestować w konkretne budynku, gwarantujące szczelne, suche i wentylowane warunki składowania trocin i wiórów. Obiekty produkcyjny, na którym zlokalizowane będą maszyny do brykietowania także powinien zapewniać doskonałą, suchą wręcz atmosferę. Tutaj jednakże warto pamiętać o tym, aby zapewnić także wentylację, która ułatwi codzienną pracę, naszym pracownikom. Warto ostatecznie także zainwestować w pomieszczenia suszarni, w których będziemy mogli dodatkowo osuszyć wióry i trociny, jak i gotowy brykiet drzewny.

Proces powstawania brykietów drzewnych.

Odpady produkcji tartacznej, w pierwszej kolejności są segregowane na trociny liściaste i trociny iglaste. Następnie z każdej z tych grup wytwarzany jest pellet oraz brykiet drzewny w procesie prasowania wiórów i trocin pod wysoką temperaturą i wysokim ciśnieniem. W trakcie prasowania wiórów i trocin wydzielają się duże ilości żywicy drzewnej, która stanowić będzie w tym przypadku idealne lepiszcze do brykietu. Maszyny do brykietowania obecnie pozwalają nam na wytwarzanie brykietu w różnych kształtach, począwszy do tradycyjnych kostek, nawet do wałków, idealnych do spalania w piecach kominkowych. Suchość materiału wsadowego jest tutaj kwestia niesłychanie istotną, bowiem zbyt mokre trociny wióry, po prostu nie będą odpowiednio scalone a przez to też nie będą się trzymać w jednym kawałku. Generalnie, możemy więc powiedzieć, iż kwestią zdecydowanie najważniejszą w tym przypadku będzie prawidłowe składowanie wiórów i trocin do produkcji brykietu, aby zapewnić zabezpieczenie ich przed jakimkolwiek poziomem wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *