Wytwarzanie brykietu drzewnego jest dość skomplikowanym procesem technologicznym, który przy zachowaniu pewnych warunków, będzie jednak dość prosty do utrzymania. Jest to też jednocześnie doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tartaków i zakładów przeróbki drewna, na pozbycie się dużych ilości odpadów w postaci trocin i wiórów, dla których dotychczas nie było żadnego poważniejszego zastosowania. Obecnie można je wszystkie odpowiednio zmagazynować i przeznaczyć do wytwarzania brykietu drzewnego, który jest bardzo dobrym, kalorycznym i ekologicznym materiałem opałowym, tak bardzo pożądanym we współczesnym ogrzewnictwie. Zobaczmy zatem, jak dostosować pomieszczenia niezbędne do magazynowania i produkcji brykietu drzewnego, oraz jak przygotować cały proces, z uwzględnieniem najważniejszych wytycznych w tym zakresie.
Pomieszczenia do magazynowania i produkcji brykietu.
Zdecydowanie najważniejszą rolę w całym procesie produkcji brykietu drzewnego, ogrywać będzie proces składowania materiału wsadowego, oraz gotowego już brykietu. Chodzi tutaj głównie o to, aby składowane materiały do produkcji i gotowy brykiet były w stu procentach zabezpieczone przed wilgocią. Najlepiej zaś, aby mogły w trakcie magazynowania jeszcze dodatkowo się osuszać, aby ostatecznie, gotowy do dystrybucji brykiet drzewny charakteryzował się zawartością wilgoci na poziomie mniejszym niż 10%. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia jakości spalania, oraz osiągania optymalnego wytwarzania ciepła. Nadmierna ilość wilgoci w brykiecie drzewnym będzie przyczyniać się nie tylko do korodowania stalowych elementów kotłów, ale także do pogorszenia jakość spalin z procesu spalania. Ponadto, duża część energii cieplnej będzie w tym przypadku zużywana na odparowywanie wody zawartej w brykiecie, skutkiem czego jego wartość opałowa, po prostu będzie diametralnie obniżona. Tak więc, przede wszystkim trzeba będzie zadbać o to, aby pomieszczenia do magazynowania brykietu oraz pomieszczenia produkcyjne były suche i zabezpieczone przed wilgocią, aby ostateczny produkt był odpowiednio suchy.
Niezbędne maszyny.
Oczywiście kluczową rolę będą tutaj także odgrywać profesjonalne maszyny do brykietowania, które powinny być jak najbardziej nowoczesne, i umożliwiać wytwarzanie brykietów z różnorodnego materiału wsadowego. W końcu do naszej dyspozycji będą nie tylko trociny, ale także i wszelkiego rodzaju wióry oraz zrębki. Dobre jakościowo i profesjonalne maszyny do brykietowania, będą pozwalać nam wykorzystywać każdy z materiałów wsadowych po odpowiednim ich ustawieniu. Co więcej, powinny one mieć możliwość płynnej regulacji ciśnienia prasowania materiału w brykiety, aby dzięki temu osiągać różny poziom gęstości brykietu. chodzi tutaj o kwestię jego spalania, bowiem w przypadku pieców kominkowych, raczej nie możemy mieć brykietu o dużej gęstości, aby jego spalanie było wystarczająco dogodne. W przypadku zaś kotłów z automatycznym nadmuchem i pełną regulacją parametrów pracy, brykiet może być jeszcze bardziej gęsty, gdyż automatyka kotła zadba o jego prawidłowe spalenie.