Przemysłowa produkcja brykietu drzewnego.

Wytwarzanie brykietu drzewnego jest dość skomplikowanym procesem technologicznym, który przy zachowaniu pewnych warunków, będzie jednak dość prosty do utrzymania. Jest to też jednocześnie doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tartaków i zakładów przeróbki drewna, na pozbycie się dużych ilości odpadów w postaci trocin i wiórów, dla których dotychczas nie było żadnego poważniejszego zastosowania. Obecnie można je wszystkie odpowiednio zmagazynować i przeznaczyć do wytwarzania brykietu drzewnego, który jest bardzo dobrym, kalorycznym i ekologicznym materiałem opałowym, tak bardzo pożądanym we współczesnym ogrzewnictwie. Zobaczmy zatem, jak dostosować pomieszczenia niezbędne do magazynowania i produkcji brykietu drzewnego, oraz jak przygotować cały proces, z uwzględnieniem najważniejszych wytycznych w tym zakresie.

Pomieszczenia do magazynowania i produkcji brykietu.

Zdecydowanie najważniejszą rolę w całym procesie produkcji brykietu drzewnego, ogrywać będzie proces składowania materiału wsadowego, oraz gotowego już brykietu. Chodzi tutaj głównie o to, aby składowane materiały do produkcji i gotowy brykiet były w stu procentach zabezpieczone przed wilgocią. Najlepiej zaś, aby mogły w trakcie magazynowania jeszcze dodatkowo się osuszać, aby ostatecznie, gotowy do dystrybucji brykiet drzewny charakteryzował się zawartością wilgoci na poziomie mniejszym niż 10%. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia jakości spalania, oraz osiągania optymalnego wytwarzania ciepła. Nadmierna ilość wilgoci w brykiecie drzewnym będzie przyczyniać się nie tylko do korodowania stalowych elementów kotłów, ale także do pogorszenia jakość spalin z procesu spalania. Ponadto, duża część energii cieplnej będzie w tym przypadku zużywana na odparowywanie wody zawartej w brykiecie, skutkiem czego jego wartość opałowa, po prostu będzie diametralnie obniżona. Tak więc, przede wszystkim trzeba będzie zadbać o to, aby pomieszczenia do magazynowania brykietu oraz pomieszczenia produkcyjne były suche i zabezpieczone przed wilgocią, aby ostateczny produkt był odpowiednio suchy.

Niezbędne maszyny.

Oczywiście kluczową rolę będą tutaj także odgrywać profesjonalne maszyny do brykietowania, które powinny być jak najbardziej nowoczesne, i umożliwiać wytwarzanie brykietów z różnorodnego materiału wsadowego. W końcu do naszej dyspozycji będą nie tylko trociny, ale także i wszelkiego rodzaju wióry oraz zrębki. Dobre jakościowo i profesjonalne maszyny do brykietowania, będą pozwalać nam wykorzystywać każdy z materiałów wsadowych po odpowiednim ich ustawieniu. Co więcej, powinny one mieć możliwość płynnej regulacji ciśnienia prasowania materiału w brykiety, aby dzięki temu osiągać różny poziom gęstości brykietu. chodzi tutaj o kwestię jego spalania, bowiem w przypadku pieców kominkowych, raczej nie możemy mieć brykietu o dużej gęstości, aby jego spalanie było wystarczająco dogodne. W przypadku zaś kotłów z automatycznym nadmuchem i pełną regulacją parametrów pracy, brykiet może być jeszcze bardziej gęsty, gdyż automatyka kotła zadba o jego prawidłowe spalenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *