Samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego.

Wymiana gniazdka elektrycznego w domowej instalacji nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowanym. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż z prądem elektrycznym nie ma żartów. Aby zagwarantować sobie możliwość bezpiecznej wymiany gniazdka we własnym zakresie, należy przestrzegać pewnych zasad, które nie należą do nazbyt skomplikowanych. W zasadzie, można powiedzieć, iż większość z nas, będzie w stanie samodzielnie przeprowadzić tego typu działania, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i przestrzeganiu pewnych kwestii, które przekładają na bezpieczeństwo przy tego typu pracach. Zobaczmy zatem jak bezpiecznie wymieniać gniazdka elektryczne w swojej własnej, domowej instalacji elektrycznej.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zacząć należy od tego, iż najważniejsze jest zawsze nasze bezpieczeństwo. Aby prowadzić jakiekolwiek prace na instalacji elektrycznej, należy zawsze, bezwzględnie odciąć dopływ prądu do elementu, który mamy zamiar wymieniać. Trzeba będzie więc w skrzynce rozdzielczej zlokalizować właściwy bezpiecznik i go wybić. Obecnie w nowych skrzynkach mamy do czynienia z bezpiecznikami instalacyjnymi oraz różnicowoprądowymi. Najczęściej zetknąć można się z tymi pierwszymi. W normalnej pracy, bezpiecznik jest włączony w górę, a pod nim widnieje zielony napis ON. Aby wyłączyć dopływ prądu do gniazdek, należy dany bezpiecznik przełączyć w dół, aby nad nim pojawił się czerwony napis OFF.

W najlepszej sytuacji jesteśmy wtedy, kiedy wszystkie gniazdka elektryczne w naszej domowej instalacji znajdują się na jednym, oddzielnym obwodzie elektrycznym. Dzięki temu, wyłączając dopływ prądu do gniazdek, nie pozbawiamy się oświetlenia w domu. Jeszcze lepiej jest, kiedy mamy kilka obwodów gniazdek, co pozwala nam wyłączyć tylko jedno lub kilka pomieszczeń a nie cały dom. W praktyce jest to jednak rzadko stosowane ze względu na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów podczas prac montażowych.

Jak wymieniać gniazdka elektryczne?

Kiedy wyłączymy już dopływ prądu, należy jeszcze dodatkowo sprawdzić za pomocą próbnika, czy w gniazdku prądu aby na pewno nie ma. Czasami zdarza się tak, szczególnie w starych budynkach, iż w trakcie remontów lub przeróbek, dane gniazdko będzie podłączone do zupełnie innego obwodu. Dlatego też, każdorazowo należy się upewnić, czy dalsze prace będą w pełni bezpieczne. Potem pozostaje nam już jedynie wykręcić stare gniazdko oraz zamontować nowe. Obecnie wytwarzane gniazdka, są już o wiele łatwiejsze w montażu, gdyż nie trzeba stosować żadnych dodatkowych zacisków. Przewody wkładane są do odpowiednich otwór na specjalnych szybkozłączach. Bez żadnego dokręcania śrub. Wkładamy przewód do odpowiedniego otworu i już trzyma tak jak powinien. Przy wyjmowaniu trzeba będzie jednak skorzystać ze śrubokrętu, celem podważenia zapadki wewnątrz otworu. Po wymianie gniazdka, należy wszystko na powrót przykręcić do ściany oraz włączyć bezpiecznik. Ostatecznie, sprawdzamy jeszcze czy w gniazdu jest prąd, a powinien być tylko w jednym jego otworze i możemy bezpiecznie eksploatować nasza instalację dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *