Wrzody żołądka i dwunastnicy oraz ich zwalczanie.

Wrzody układu pokarmowego, czyli wrzody żołądka i dwunastnicy to bardzo nieprzyjemne schorzenie. Daje ono bardzo nieprzyjemne w odczuciu symptomy. Ich pojawienie się w naszym organizmie, zazwyczaj przejawia się silnym bólem brzucha, zgagą, wzdęciami, nudnościami, czy też zaparciami. Nie jest to więc nic przyjemnego, toteż, wychwytując tego typu objawy, warto wybrać się do lekarza gastrologa, celem przeprowadzenia odpowiednich badań. Musimy bowiem pamiętać, iż wrzody żołądka i dwunastnicy, możemy skutecznie leczyć. Trzeba tylko zacząć to robić odpowiednio wcześnie, co znacznie ułatwi sprawę i ograniczy nam bolesnych dolegliwości.

Skąd się biorą wrzody żołądka i dwunastnicy?

Najczęstszą przyczyną pojawiania się wrzodów żołądka jest tzw. nadkwasota, czyli ponadnormatywna ilość kwasów żołądkowych, w szczególności zaś silnie żrącego kwasu solnego. To jednak nie wszystko, aby doprowadzić do wrzodów. Problemem jest także bakteria Helicobacter Pylori, czyli bakterią którą zarażonych jest blisko 90% populacji. Bakteria ta, aby przetrwać w trudnych warunkach (w żołądku mamy dużo kwasu solnego), wegetuje na ściance żołądka na jego błonie śluzowej, co stwarza jej dobre warunki do przetrwania. Co jednak najgorsze, to prowadzi ona do uszkodzenia błony śluzowej, dzięki czemu ścianki żołądka narażone są na kontakt z silnie żrącym kwasem solnym.
Okazuje się jednak, iż nie u wszystkich zakażonych bakteria jest tak samo agresywna, skutkiem czego, sam fakt bycia zakażonym nią nie prowadzi jeszcze do 100% pewności że będziemy mieć wrzody. Niemniej jednak ryzyko znacznie wzrasta wraz z pojawieniem się tej bakterii.

Objawy wrzodów żołądka

Przede wszystkim trzeba tutaj zwracać uwagę na bóle brzucha w okolicy mostka lub tuż nad pępkiem. Jest to coś w rodzaju pieczenia, nasilające się bezpośrednio po posiłkach, jakieś 30-60 minut po ich spożyciu. Mogą się także pojawiać wszelkiego rodzaju wymioty, wzdęcia, nudności. Generalnie objawy te, nie zawsze będą się pojawiać w przypadku choroby wrzodowej, toteż ciężko jest w tych przypadkach trafnie postawić diagnozę, co jest niestety koniecznością do rozpoczęcia właściwego leczenia.

Jak się pozbyć wrzodów żołądka?

Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba będzie wybrać się na gastroskopię, aby potwierdzić występowanie wrzodów żołądka. Następnym krokiem jest postawienie przez lekarza diagnozy, oraz przystąpienie do leczenia. Tutaj dość sporym poziomem skuteczności cieszy się ziołowe leczenie wrzodów układu pokarmowego, aczkolwiek nie zawsze będzie to opcją wystarczająco. Często trzeba będzie jednak prowadzić leczenie antybiotykami, celem pozbycia się bakterii z organizmu. Dodatkowo, w trakcie leczenia zalecane są także preparaty obniżające wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Podsumowanie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to dolegliwość bardzo nieprzyjemna, którą jednakże możemy skutecznie leczyć. Trzeba jedynie przy zaobserwowaniu niepokojących objawów wybrać się do lekarza na odpowiednie badania, a następnie ustalić zakres leczenie. Z całą pewnością możliwe jest całkowite ich wyleczenie w stosunkowo niedługim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *