Ziołowe wsparcie w leczeniu łuszczycy

O tym, jak poważnym i kłopotliwym schorzeniem jest łuszczyca, chyba nie trzeba nikomu przypominać. Nie trzeba też pewnie mówić, iż jedynym wyjściem w przypadku jej zdiagnozowania jest nauczenie się z nią życia, gdyż łuszczyca jest niestety chorobą nieuleczalną. Warto natomiast mówić o różnorodnych sposobach i metodach na to, aby życie z łuszczycą stało się bardziej przyjazne dla człowieka. Aby znikł dyskomfort związany z pojawiającymi się twardymi łuskami przedwcześnie obumarłych komórek skóry. Zobaczmy zatem, jakiego rodzaju medykamenty czy też leki ziołowe, będziemy mogli zastosować w procesie zwalczania łuszczycy i minimalizowaniu negatywnego wpływu jej objawów, na życie człowieka.

Podstawa to zmiana nawyków.

Nie da się ukryć, iż bez zmiany naszych codziennych nawyków, w tym także nawyków żywieniowych, niestety, ale nie uda nam się niczego osiągnąć. Musimy tutaj w pierwszej kolejności zrezygnować z używek w stylu nikotyny i alkoholu, gdyż będą negatywnie wpływać na chorobę i jeszcze bardziej ją zaogniać. Warto tutaj dość wnikliwie zajrzeć do swojego garnka, w celu wyeliminowania produktów mogących nasilać objawy łuszczycy, a wprowadzić do niego te składniki, które będą obojętne, a najlepiej jeśli będą wpływać na minimalizowanie występujących objawów.

  • Warto zrezygnować z: wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, czekolady, kakao, kawy, warzyw strączkowych, czarnych porzeczek i ostrych przypraw a w szczególności octu.
  • Warto do diety wprowadzić: ryby i owoce morze, oleje (tak, aby dostarczyć odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D), owoce cytrusowe, pietruszkę, sałatę, czosnek, marchew. Warto także zaopatrzyć się w tran i olej z wiesiołka dwuletniego.

Oczywiście poza modyfikacją diety i rezygnacją z używek, warto także zmienić codzienne nawyki życiowe. Należy zachować ostrożność, aby nie doprowadzać do zadrapań i skaleczeń. Warto także systematycznie nawilżać skórę stosując wazelinę, balsamy do ciała, czy też różne olejki. Wypada także zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, gdyż nie działa on tak bardzo wysuszająco na skórę, a do samej kąpieli raczej nie warto używać gąbek, gdyż mogą powodować podrażnienia skóry. Warto także korzystać ze słońca, bowiem rozsądne opalanie wpływa korzystnie na zmiany chorobowe. Rezygnujemy także z wszystkich kosmetyków na bazie spirytusu, oraz odzieży z ostrej i czystej wełny.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż żadna, nawet najlepsza terapia łuszczycy metodami ziołowymi, nie przyniesie nam tak dobrych efektów, jak terapia wsparta dodatkowo zmianami naszej diety i codziennych zachowań. To właśnie te czynniki pozwolą odzyskać utracony komfort z życia, a to przecież jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Nie ma sensu podejmowanie leczenia, jeśli nie zdecydujemy się jednocześnie na zmianę nawyków żywieniowych i nie zrezygnujemy z kilku podstawowych używek. PO prostu bez tego łuszczyca będzie bardzo uciążliwym towarzyszem naszego chorego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *