Detekcja wodoru w akumulatorowni.

detekcja wodoru w akumulatorowni

Detekcja wodoru w akumulatorowni to jedna z najważniejszych kwestii, przekładających się na bezpieczeństwo podczas ładowania baterii trakcyjnych. W tym przypadku, musimy jednak zdać sobie sprawę, iż aby tego typu systemy mogły działać prawidłowo, akumulatorownia powinna być wykonana w zgodzie z obowiązującymi aktualnie standardami. Przede wszystkim, musi to być odrębne pomieszczenie, dokładnie odizolowane od otoczenia. Musi być także odpowiednie wyposażone, aby mieć możliwość sprawnego neutralizowania pojawiających się zagrożeń, związanych z nadmiernym stężeniem wodoru wewnątrz pomieszczenia.

Dlaczego detekcja wodoru w akumulatorowni jest niezbędna?

To wynika ze specyfiki procesu ładowania akumulatorów. Otóż w trakcie ich ładowania może dochodzić do różnych awarii. Przykładem jest jedna z awarii, która doprowadziła do poważnego zagrożenia na obiekcie produkcyjnym. W toku ładowania akumulatorów, prostownik nie zareagował prawidłowo na pełne naładowanie akumulatora i wskutek tego, dalej ładował pełny już akumulator, doprowadzając do jego uszkodzenia. Skutkiem tego, z uszkodzonego akumulatora zaczął się wydzielać wodór prowadząc do powstania zagrożenia pożarowego oraz wybuchowego. Dlatego też, tak niezbędna jest prawidłowo działająca detekcja wodoru w akumulatorowni.

System ten jest w stanie wychwycić nadmierne stężenie wodoru i natychmiast wdrożyć procedury alarmowe, polegające na:

  • Odcięciu zasilania od prostowników,
  • Uruchomieniu systemu wentylacji mechanicznej na 100% mocy
  • Wysłaniu na zewnątrz sygnałów wizualnych i dźwiękowych, celem ostrzeżenia pracowników przed zagrożeniem

Jak więc widzimy, detekcja wodoru w akumulatorowni odgrywać będzie w tym przypadku kluczową rolę pod kątem bezpieczeństwa na całym obiekcie.

Wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Tak jak już powiedzieliśmy, pod względem bezpieczeństwa, to systemy detekcji wodoru w akumulatorowniach będą odgrywać najważniejszą rolę. Niemniej jednak, także pozostałe wyposażenie nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wśród elementów które podnoszą poziom bezpieczeństwa i usprawniają pracę w pomieszczeniu akumulatorowni należy wyszczególnić następujące:

  • Wózki na akumulatory z dodatkową wanną ze stali kwasoodpornej.
  • Wózki serwisowe umożliwiające sprawne uzupełnianie płynów w akumulatorach bez konieczności ich ruszania.
  • Wykończenie ścian i podłóg materiałem kwasoodpornym
  • Nie iskrząca instalacja elektryczna.

Podsumowanie.

Jednym słowem, aby pomieszczenie akumulatorowni nie stwarzało zagrożenia na obiekcie, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, istotna będzie sprawna detekcja wodoru w akumulatorowni, oraz niezbędne wyposażenie usprawniające pracę w tym pomieszczeniu. Dodatkowe wyposażenie będzie przekładać się na komfort pracy, a to oczywiście także minimalizuje ryzyko błędów popełnianych przez samych pracowników. Realizując wszystkie, powyższe założenia, możemy zagwarantować sobie bezpieczne warunki pracy podczas ładowania baterii trakcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *