Dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna.

Dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna

Nowoczesna, dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna typu F, to jeden z tych materiałów geosyntetycznych, które mogą zagwarantować nam wyjątkowe korzyści w każdej inwestycji budowlanej. Sam geowłóknina jest w tym przypadku wykonana z dwóch warstw geowłókniny wzmacnianych mechanicznie, wykonanych z polipropylenowych włókien ciągłych. Nieco więcej na temat samej konstrukcji i przeznaczenia poszczególnych warstw powiemy później. Tutaj, tytułem wstępu, możemy jeszcze powiedzieć, iż obecnie, dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna typu F, staje się obecnie jednym z bardziej popularnych w branży budowlanej, materiałów geosyntetycznych.

Czym charakteryzuje się dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna?

Tak jak już wspomnieliśmy, składa się ona z dwóch odrębnych warstw geowłókniny. Jedna warstwa jest w tym przypadku wykorzystywana jako filtr, zaś druga, stanowi jego ochronę. Dzięki temu, filtr jest skutecznie zabezpieczony przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pory strukturalne, jakie posiada dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna, zapewniają doskonałe właściwości filtracyjne. Jest to materiał geosyntetyczny przydatny przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z krytycznymi warunkami gruntowymi, co przekłada się na wymóg zastosowania geosyntetyków o szczególnych właściwościach filtracyjnych. Poza tym, dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna, jest także wykorzystywana w przypadkach, w których przewidywane są wysokie naprężenia mechaniczne.

Można więc powiedzieć, iż dwuwarstwowe geowłókniny dla budownictwa będą charakteryzować się dość szerokim spektrum zastosowania. Aczkolwiek najczęściej, jest to materiał wykorzystywany przy budowie konstrukcji budowlanych mających bezpośredni kontakt z wodą.

Zastosowanie geowłókniny filtracyjnej typu F.

Powiedzieliśmy wcześniej nieco więcej na temat konstrukcji, jaką charakteryzuje się dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna typu F. Wspomnieliśmy także o jej szerokim zakresie zastosowania, toteż warto wyszczególnić sobie poszczególne przypadki, w których tego typu materiał geosyntetyczny, będzie idealnym rozwiązaniem. Najczęściej więc, geowłókniny filtracyjne są stosowane w następujących przypadkach:

  • Odzyskiwanie lądu
  • Budowa wałów przeciwpowodziowych
  • Ochrona wybrzeży
  • Zabezpieczanie brzegów rzek
  • Budowa zbiorników wodnych

Dlaczego geowłóknina filtracyjna jest tak skuteczna?

Przede wszystkim ze względu na fakt swojej konstrukcji. Dzięki niej bowiem pozwala nam na skuteczną filtrację przepływającej wody. Nawet jeśli ziemne konstrukcje nabrzeżne podlegają siłą pływów wodnych, to zabezpieczająca je geowłóknina pozwala na przepływ jedynie wody, zatrzymując drobne frakcje gruntowe. Dzięki temu też, konstrukcje takie jak wały przeciwpowodziowe, nie będą ulegać wypłukiwaniu, nawet w przypisku silnych prądów wodnych atakujących wybrzeże.

Podsumowanie.

Należy więc podkreślić, iż dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna typu F, jest jednym z bardzo popularnych materiałów geosyntetycznych. Jego zastosowanie ogranicza się przede wszystkim do zabezpieczania konstrukcji budowlanych o bezpośredniej styczności z wodą. Warto więc pamiętać o takim rozwiązaniu, głównie podczas planowania tak poważnych inwestycji budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *