Jak przygotować się do off-roadu?

Wyjazd samochodem w teren z pewnością potrafi być miłą i niezapomnianą przygodą. Może on jednak być dla nas również ciężkim przeżyciem. Pomijając ceny paliwa, nieodpowiednio przygotowany samochód może mieć spore trudność aby sprostać wyzwaniom stawianym przez naturę.
Należy pamiętać, że jedną z najważniejszych rzeczy od których powinniśmy rozpocząć przygodę z offroadem jest wybór odpowiedniego auta. To co doskonale sprawdza się na asfalcie niestety nie będzie równie dobrze działać podczas jazdy w terenie. Jeśli nasze wypady poza utwardzone drogi ograniczają się tylko do jazdy po szutrowych nawierzchniach, to zakup suv-a z pewnością wystarczy. Jeśli jednak stwierdzimy, że chcielibyśmy spróbować bardziej wymagającej jazdy terenowej, to szybko przekonamy się o tym, że tak popularne na rynku suv-y często będące potocznie nazywane samochodami terenowymi kompletnie nie sprawdzają się w naprawdę ciężkim terenie. Ponadto większość aut z segmentu suv, nie pozwoli nam na dodatkowe przygotowanie go do offroadu.

Problem z suvami polega na tym, iż nie są one dostosowane do ciągłego napędzania czterech kół. W większości aut tej klasy , napęd dostarczany jest na przednie koła a dopiero w momencie, gdy koła przednie utracą przyczepność, napęd przenoszony jest na oś tylną auta. W typowym SUV-ie służy do tego automatycznie załączane sprzęgło wielotarczowe, które niestety, podczas długich zmagań jakich wymagać będzie od niego jazda w ciężkim terenie może ulec spaleniu.
Co więcej, jeśli auto nie posiada reduktora, to podczas takich zmagań bardzo łatwo spalić również główne sprzęgło.
Kolejny problem pojawia się podczas utopienia naszego auta np. błocie. Podczas gdy samochody terenowe mają nadwozie osadzone na ciężkiej i wytrzymałej ramie, suv-y posiadają samonośną konstrukcję nadwozia, która jest lekka, lecz nie jest tak wytrzymała. W rezultacie podczas wyciągania suv-a może dojść do deformacji. W trudnym terenie niezbędne są też mechanizmy różnicowe na osiach z możliwością blokowania, tych na próżno szukać w suv-ach.

Jeśli zatem doszliśmy do wniosku, że nie opłaca nam się zakup suv-a i zdecydowaliśmy się na auto terenowe z krwi i kości , to teraz czas na wyposażenie go w niezbędne do offroadu akcesoria. Motoryzacja, jak każda pasja wymaga od nas pewnych nakładów gotówkowych. W przypadku akcesoriów są one różne, zależnie od terenów po jakich będziemy się poruszać dobieramy odpowiedni osprzęt. Jednak można wyodrębnić kilka podstawowych dodatków, które z pewnością przydadzą się każdemu, kto chce rozpocząć swoją przygodę z offroadem.

Po pierwsze warto zamontować w naszym aucie wyciągarkę. Dzięki niej będziemy w stanie nie tylko pomóc innym, ale przed wszystkim będziemy w stanie sami wyciągnąć swój samochód, jeśli utkniemy w bagnie, czy błocie. Kolejnym akcesorium, które może nam się przydać jest urządzenie do szybkiego podnoszenia hi-lift. Jednak aby je zamontować , wcześniej musimy wyposażyć nasz samochód w solidne metalowe progi oraz zderzaki. Przydać może nam się również snorkel, czyli przedłużony wylot powietrza.

Źródło: http://hspcompany.pl/hurtowe-ceny-paliw.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *