Jak ważne są posadzki przy budowie domu?

przykładowa wylewka w firmie

Planując budowę domu lub magazynu warto zapoznać się z właściwościami różnego rodzaju posadzek. Dobrze jest wiedzieć, czym różnią się posadzki betonowe od wylewki anhydrytowej. Posadzki przemysłowe w halach fabrycznych powinny mieć inne właściwości, niż posadzki w mieszkaniu.

Dlaczego anhydryt?
Obecnie bardzo popularne są posadzki anhydrytowe. Łatwo się je rozlewa i rozprowadza, szybko schną. Nie trzeba przy tym stosować zbrojeń, gdyż jastrych anhydrytowy nie kurczy się, gdy schnie. Wylewka z tego materiały świetnie współgra z podgrzewaną podłogą. Materiał, z którego powstaje, bardzo dobrze przewodzi ciepło, dobrze przylega do rur grzewczych. Sprawia to, że straty ciepła są stosunkowo niewielkie. Ponadto jastrych szybko się nagrzewa i, tym samym, rozprowadza ciepło. Materiał ten jest na tyle elastyczny, że nie trzeba w nim robić nacięć dylatacyjnych.

Dlaczego beton?
Posadzki betonowe można stosować tak w domach mieszkalnych, jak i w pomieszczeniach przemysłowych. Stanowią dobre podłoże dla wykładzin i paneli. W mieszkaniach trzeba położyć dodatkowe warstwy izolacyjne. Posadzki betonowe zbrojone są polipropylenem bądź metalową siatką. Aby zwiększyć przewodnictwo ciepła i kurczliwość betonu można zastosować plastyfikatory. Gdy wylewki mają dużą powierzchnię stosuje się dylatacje. Duża zaletą posadzek betonowych jest brak pylenia oraz ich gładkość i twardość. Sprawia to, że beton doskonale sprawdza się przy tworzeniu posadzki przemysłowej. Po wylaniu betonowej posadzki warto jest użyć niwelatora laserowego, który zapewni prawidłowe wykonanie wylewki.

Na co warto zwrócić uwagę?
Posadzki przemysłowe muszą być twarde, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie mogą się łatwo ścierać. Powinny także móc wytrzymać duży nacisk, także punktowy. Należy jednak pamiętać, aby wylewkę każdorazowo dostosować do specyfiki danego pomieszczenia. Do chłodni winno się dobrać inny materiał, niż do magazynu lub hali fabrycznej. Posadzki przemysłowe nie mogą pękać, gdyż w szczelinach zbiera się brud. Duże pęknięcia mogą stać się przyczyną wypadku lub uszkodzenia sprzętu.

Źródło: www.posadzka-przemyslowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *