Kocioł gazowy czy pompa ciepła?

Wymiana przestarzała kotła grzewczego na rozwiązania nowej generacji to wręcz obowiązek każdego z nas. Przede wszystkim ze względu na ekologię. Stare kotły bowiem będą generować ogromne ilości zanieczyszczeń, które odpowiadają za pojawianie się smogu spowijającego nasze miasta w sezonie grzewczym. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ekonomii i komfortu obsługi. Bez wątpienia rozwiązania takie jak kotły gazowe czy też pompy ciepła, gwarantują nam wyższy poziom komfortu w eksploatacji niż przestarzałe kotły węglowe. Warto więc przyjrzeć się tym nowoczesnym rozwiązaniom, aby ustalić, czy w naszym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła czy też może kocioł gazowy.

Kiedy wybierać kotły gazowe?

Kocioł gazowy jest bardzo dobrym, oszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, iż nie zawsze będzie można zastosować takie rozwiązanie. Jest ono ograniczone do tych posesji, do których doprowadzone są instalacje gazociągowe. Takich jednak stale przybywa i obecnie do coraz większej ilości posesji doprowadzony jest gaz, skutkiem czego możliwe jest zastosowanie ogrzewania gazowego. Obecnie też, kotły gazowe w Żywcu stają się coraz przystępniejsze cenowo. Co prawda w dalszym ciągu będą bardziej kosztowne niż kotły węglowe i to zarówno w kosztach zakupu, montażu jak i eksploatacji. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż generują one śladowe ilości zanieczyszczeń w porównaniu do kotłów węglowych. To zaś, na chwilę obecną jest w zasadzie tematem najważniejszym. Dzięki ekologicznym źródłom ogrzewania, będziemy w stanie wyeliminować przyczyny pojawiającego się smogu, co dla większości z nas będzie kwestią najważniejszą. Jakby w końcu nie patrzeć, smog jest przyczyną wielu chorób, jak również przyczynia się do śmierci. Co roku kilkadziesiąt tysięcy polaków umiera właśnie wskutek chorób posmogowych.

Kiedy wybierać pompy ciepła?

Drugim rozwiązaniem, które można będzie zastosować w celu wyeliminowania zanieczyszczeń atmosfery są pompy ciepła. Tego typu jednostki grzewcze generują ciepło poprzez jego odzysk z otoczenia, przede wszystkim z powietrza lub tez gruntu. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż powietrzne pompy ciepła Żywiec, nie zawsze będą w stanie pracować z taką samą wydajnością. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, kiedy czynnik grzewczy, czyli powietrze, będzie mieć dość zmienną temperaturę. To utrudnia znacznie dobranie stałych parametrów pracy. Przy zbyt niskich temperaturach zaś, będziemy mieć trudność z uzyskaniem ciepła. O wiele lepsze są tutaj pompy ciepła gruntowe. Korzystają one z faktu tego, iż pod ziemią na głębokość około 1m temperatura będzie zawsze powyżej zera. Im głębiej się wkopiemy z instalacją, tym większą temperaturę wstępnego podgrzania czynnika grzewczego uzyskamy. Generalnie można powiedzieć, iż gruntowe pompy ciepła będą rozwiązaniem optymalnym. Co prawda najbardziej kosztownym, gdyż wykonanie odwiertów i instalacji podgruntowej będzie kosztowne. Jednakże w tym przypadku chodzi przede wszystkim o efektywność cieplną, komfort i ekologie, a te będą stać na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *