Leczenie osteoporozy.

Leczenie osteoporozy

Efektywne leczenie osteoporozy czyli zrzeszotnienia kości, polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych. Oczywiście, trzeba także wdrożyć leczenie farmakologiczne, które zapewnia wzmocnienie tkanki kostnej, ulegającej zanikowi w trakcie choroby, jednakże to dieta jest tutaj kluczowym czynnikiem. W zasadzie, możemy powiedzieć, iż dzięki odpowiedniej diecie, możemy po prostu osteoporozy uniknąć. Niemniej jednak, jeśli choroba już się pojawi, to leczenie osteoporozy będzie odgrywać tutaj szalenie istotną rolę. Brak podjęcia jakichkolwiek działań, niestety nie jest korzystny dla naszego zdrowia.

Czym jest osteoporoza?

Jest to przewlekła choroba, która przez Światową Organizację Zdrowia, została uznana za chorobę cywilizacyjną. Okazuje się, iż w samej tylko Unii Europejskiej, co około pół minuty dochodzi do złamania kości w wyniku osteoporozy. Wyróżniamy trzy typy osteoporozy

  • Typ 1 – osteoporoza pomenopauzalna – dotycząca kobiet w wieku 50-60 lat. Jej bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie produkcji estrogenów. Zanik kostny charakteryzuje się w tym przypadku dużą dynamiką, a najczęściej występują złamania kości promieniowej (nadgarstek, przedramię).
  • Typ 2 – osteoporoza starcza – dotycząca zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zanik kostny jest znacznie mniej dynamiczny. Plasuje się na poziomie około 1% tkanki kostnej rocznie. Złamania bardzo poważne dotyczą w tym przypadku kręgów biodra.
  • Typ 3 – osteoporoza wtórna – będąca wynikiem innych, zewnętrznych czynników. Mogą to być przyjmowane leki, czy tez przebyte choroby. Ten typ osteoporozy odpowiada około 20% wszystkich przypadków chorobowych.

Przyczyny występowania osteoporozy.

Zdecydowanie najczęściej jest to po prostu powodowane niedoborem wapnia w organizmie. Nasze kości składają z niego w dużej części. Istotnym elementem budowy kości jest siatka kolagenowa z kryształami soli wapnia. Jakiekolwiek problemy z niedoborem wapnia, będą prowadzić do nieprawidłowej budowy kości. Spada masa kostna i rozwija się zrzeszotnienie kości. W wyniku tego procesu, kość staje się bardziej krucha, porowata i podatna na czynniki zewnętrzne. W takich sytuacjach, nawet niezbyt poważne uderzenia, które normalnie mogłyby spowodować co najwyżej siniaka, mogą się skończyć poważnym złamaniem kości.

Leczenie osteoporozy.

Efektywne leczenie osteoporozy polega przede wszystkim na podawaniu generycznych bisfosfonianów, czyli leków o charakterze antyresorpcyjnym. Bardzo dużą skutecznością wykazuje się także lek o nazwie denosumab, lek biologiczny, będący w pełni ludzkim, monoklonalnym przeciwciałem, zapewniającym zmniejszenie resorpcji kości, oraz wzrost gęstości mineralnej kości. W efekcie dochodzi do zminimalizowania ryzyka złamań kości.

W toku leczenia, można także wykorzystać odpowiednio dobrane zioła pomocne na osteoporozę. Jednakże należy pamiętać, aby nie stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Jest to bardzo ważne, aby terapia była zawsze prowadzona pod nadzorem lekarza. W przeciwnym bowiem razie, może dojść do niepożądanych efektów.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż leczenie osteoporozy jest jak najbardziej możliwe. Aczkolwiek jakiekolwiek efekty niestety nie przychodzą szybko. Szacunkowo, możemy tutaj mówić o co najmniej kilku miesiącach, a w niektórych przypadkach nawet kilku latach. Wszystko jest uzależnione od tego, w jakim tempie, organizm będzie w stanie odbudowywać prawidłową strukturę kości. Istotne będzie także prawidłowe dopasowanie terapii do indywidualnych predyspozycji poszczególnych pacjentów. Tylko w taki sposób, leczenie osteoporozy może być w pełni skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *