Niekorzystne skutki diety Dukana

Dieta Dukana jest jedną z najbardziej popularnych diet. Ma grono swoich zwolenników, którym dzięki niej udało się schudnąć, ale również nie mniejsze grono przeciwników. Mówi się, iż w diecie najważniejsze jest to, aby była skuteczna, jednakże zanim podejmie się decyzję o przejściu na dietę, należy zadać sobie pytanie, jaki przyniesie skutek dla naszego organizmu. Utrata zdrowia to poważny argument przeciwko stosowaniu diety. Kilka kilogramów mniej kosztem pogorszenia stanu organizmu, to zbyt wysoka stawka, jaką być może przyjdzie zapłacić.

Pierwsze negatywne konsekwencje

Już w pierwszej fazie diety dukana nie rzadko pojawia się problem zaparć. Sytuacja jest o tyle dokuczliwa, iż nie można sobie z nimi uporać domowymi sposobami, takimi jak kiszonki, czy suszone śliwki, gdyż w okresie tym owoce i warzywa są niedozwolone.

Ponadto spożywanie wyłącznie białek jest naprawdę trudne i niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Brak urozmaicenia w jadłospisie wywołuje u niektórych osób zwyczajną irytację. Ponadto może pojawiać się efekt jo-jo, o który nie trudno w diecie Dukana. Jest on konsekwencją braku wytrwałości w przestrzeganiu jej zasad i spożywania niedozwolonych produktów.

Dodatkowo konieczność picia dużej ilości wody stymuluje częste oddawanie moczu, co utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Daleko idące negatywne skutki

Dieta Dukana zakłada ciągłe jej stosowanie do końca życia, a zatem z założenia jest długofalowa. Z tego względu należy uwzględnić, iż w miarę czasu jej stosowania, pojawiać się będą coraz to kolejne skutki uboczne, a nawet poważne schorzenia, jak na przykład zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Dieta proteinowa negatywnie wpływa na pracę tak ważnych narządów jak nerki, czy wątroba, wywołuje grzybicę jelit oraz zapalenie błony śluzowej żołądka.

Zakwaszenie organizmu, które jest następstwem stosowania „protal”, powoduje upragniony efekt utraty wagi. Jednakże problemem jest fakt, iż w rzeczywistości w naszym organizmie oraz we krwi, znajduje się zbyt duża ilość kwasów. Zakwaszenie nie tylko źle wpływa na nastrój, ale może objawiać się poważną chorobą, jaką jest depresja oraz długotrwałymi bólami.

Co dalej?

Większość dietetyków jest przeciwna jakimkolwiek dietom, w szczególności głodówkom i dietom, opartym na jednym składniku – na przykład białku, jak ma to miejsce w diecie Dukana. Specjaliści zalecają zdroworozsądkowy, zbilansowany i różnorodny jadłospis, połączony z systematyczną aktywnością fizyczną. Zatem dieta-cud zwyczajnie nie istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *