Nowoczesne ogrzewanie kanałowe w domach jednorodzinnych.

Możliwość wdrożenia ogrzewania kanałowego w domach jednorodzinnych jest całkiem korzystnym rozwiązaniem. Oczywiście nie wszędzie takie możliwości będą się pojawiać. Jednakże w budynkach, w których będziemy mieć po temu odpowiednie warunki, warto dość starannie taką opcję rozważyć. Przede wszystkim, wynika to z korzyści płynących z zastosowania takiego rozwiązania, które są wręcz ogromne. Z drugiej strony, poza korzyściami dla nas samych, jako dla użytkowników, trzeba także zwrócić uwagę na korzyści dla środowiska. Chodzi nam o to, iż ogrzewanie kanałowe generuje mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną, a to przekłada się na mniejsze zużycie materiałów opałowych, czyli na niższe zanieczyszczenia środowiska.

Jakie są warunki montażu ogrzewania kanałowego?

Praktycznie w każdym budynku, w których dotychczas wykorzystywane jest ogrzewanie ścienne, będziemy mieć możliwość na wdrożenie ogrzewania kanałowego. Aczkolwiek trzeba tutaj pamiętać, iż wymagać to będzie pewnych inwestycji. Należy tez spełnić pewne warunki. Z czego najważniejsze to grubość podłóg, oraz ewentualnie stropów, jeśli system kanałowy ma być stosowany także na piętrze budynku. Wynika to z faktu tego, iż ogrzewanie kanałowe składa się z profesjonalnych grzejników kanałowych montowanych w płaszczyźnie podłogi. Ich głębokość to najmniej 100mm, do samej płaszczyzny podłogi. Musimy więc dysponować możliwością wycięcia odpowiednio głębokich kanałów na nowe grzejniki. To niestety nie zawsze jest takie proste i oczywiste. W niektórych budynkach będzie to wręcz znacznie utrudnione, gdyż podłogi oraz stropy są zrobione ze zwykłych belek stropowych oraz desek. To zaś znacznie uniemożliwia jakiekolwiek prace w tym zakresie. Aczkolwiek przy odpowiednim podejściu, także tutaj będziemy mieć możliwość wdrożenia ogrzewania kanałowego, choć będzie się to wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Jakie zalety mają grzejniki kanałowe?

Przede wszystkim chodzi tutaj o zupełnie inne niż w przypadku grzejników ściennych rozwiązania. Wewnątrz grzejnika kanałowego zamontowany jest cichy i energooszczędny wentylator, odpowiadający za wymuszenie obiegu powietrza w pomieszczeniu i utrzymywanie tego obiegu na stałym poziomie. Jeśli zaś chodzi o grzejniki ścienne to przepływ powietrza realizowany jest w oparciu o zasadę konwekcji. Im większa temperatura czynnika grzewczego w grzejniku, tym większa różnica temperatur powietrza. Im bardziej powietrze rozgrzeje się w kontakcie z grzejnikiem, z tym większą prędkością będzie się unosić do góry pomieszczenia. Co prawda nowoczesne grzejniki ścienne są specjalnie profilowane, aby powietrze było wyrzucane pod kątem w kierunku wnętrza pomieszczenia, co jednakże i tak nie gwarantuje pełnego rozgrzewania pomieszczenia. Pod tym względem, z całą pewnością grzejniki kanałowe stanowią o wiele lepsze i bardziej efektywne grzewczo rozwiązanie, w związku z czym warto przemyśleć takie rozwiązani e także w swoim domu. Oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy możliwościami ich zabudowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *