Nowoczesne maty przeciwerozyjne.

Erozja gleb na skutek opadów atmosferycznych oraz innych warunków atmosferycznych może być bardzo uciążliwa, szczególnie w przypadku budowy nowych dróg, autostrad, czy też linii kolejowych. Zresztą erozja będzie przeszkadzać nam wszędzie tam, gdzie konstruowane są wały lub nasypy ziemne, a spływająca woda czy też wiatr, mogą z czasem doprowadzić do poważnego uszkodzenia tych konstrukcji. W takich sytuacjach, najlepszym rozwiązaniem jest obsianie zboczy roślinnością. Ta jednak nie będzie się przecież od samego wysiania trzymać stabilnie. Dlatego też, koniecznym jest zastosowanie odpowiednich mat antyerozyjnych, które zabezpieczą zbocza do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności.

Gdzie stosowane są maty przeciwerozyjne?

Oczywiście możemy tutaj dość precyzyjnie wyszczególnić najczęstsze obszary zastosowania mat przeciwerozyjnych. Warto sobie więc o tym powiedzieć, gdyż jest to podstawowa wiedza, która pozwoli szybko i sprawnie podejmować decyzje odnośnie zabezpieczenia stromych zboczy i nasypów budowlanych.

Zdecydowanie najczęściej, konieczność zastosowania tego typu maty, będzie zachodzić w przypadku budowy nowych dróg i autostrad. Tutaj bowiem, bardzo często zdarzają się sytuacje, iż trzeba wzdłuż pasów ruch wykonać ziemne nasypy pod ekrany akustyczne. Tego typu nasypy są bardzo podatne na działanie sił erozyjnych, toteż zastosowane w tym przypadku maty przeciwerozyjne będą wpływać korzystnie na utrzymanie trwałości zbocza. Oczywiście z biegiem czasu dojdzie do prawidłowego i silnego ukorzenienia się roślinności, dzięki czemu mata przeciwerozyjna już będzie zbędna. Jest to jednakże materiał w pełni obojętny biologicznie, toteż nie zachodzi tutaj konieczność jego usuwania z gruntu. Poza tym będzie on dość szybko ulegać rozkładowi, szczególnie jeśli zastosowana w tym zakresie będzie biowłóknina.

Typy mat przeciwerozyjnych stosowanych we współczesnym budownictwie.

Współcześnie wykorzystywane będą najczęściej trzy podstawowe maty przeciwerozyjne. Wynika to z faktu ich konkretnych właściwości, oraz innych zalet, dla których warto zwrócić na nie uwagę.

  • Mata kokosowa – to specyficzny przykład maty przeciwerozyjnej, w pełni biodegradowalnej. Jej zastosowanie jest zdecydowanie najbardziej bezpieczne dla środowiska. W ciągu kilku lat od zastosowania mata Envirofelt ulega biodegradacji, stając się jednocześnie nawozem dla wzrastającej na niej roślinności.
  • Maty Polymat – trójwymiarowa mata wyprodukowana ze wzmacnianych włókien polipropylenowych. Pod względem biodegradowalności jest oczywiście gorszym rozwiązaniem od maty kokosowej jednakże charakteryzuje się innymi zaletami. Jest oczywiście obojętna dla środowiska naturalnego, a więc nie powoduje żadnych skażeń gleby. Jest to więc produkt odporny chemicznie i biologicznie. Może być stosowany także w przypadku konstrukcji mających bezpośredni kontakt z wodą pitną.
  • Biowłóknina – najczęściej występująca w wersji z nasionami traw. Jest to włóknina wykonana z odpadów bawełnianych oraz bawełnopodobnych, w której wnętrzu automatycznie umieszczane są nasiona traw. Dzięki temu zaraz po zamontowaniu i przykryciu drobną warstwą gleby dochodzi do ukorzeniania się roślinności. Bawełna zaś z biegiem czasu ulegnie rozkładowi pozostawiając na miejscu jedynie ukorzenioną już solidnie roślinność naturalną.

Jednym słowem maty przeciwerozyjne to bardzo dobre rozwiązania technologiczne sprawdzające się w rzeczywiście sporej ilości przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *