Ogrodowa uprawa Azalii.

Azalia to jeden ze zdecydowanie piękniejszych krzewów ogrodowych. Warto tutaj od razu powiedzieć, iż ogrodowa uprawa Azalii nie jest niczym nadzwyczaj wymagającym. W zasadzie to każdy z nas, nawet jeśli nie jest profesjonalnym ogrodnikiem powinien sobie z tym zagadnieniem poradzić. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż Azalie, ale także i Różaneczniki, czyli rośliny z gatunku Rhododendron, nie stawiają przed nami jakichś specjalnych wymagań uprawnych. Obecnie zaś, ogrodowa uprawa Azalii, właśnie z tego względu staje się coraz bardziej popularna. Tym bardziej, iż jest to roślina zimozielona i niesamowicie estetyczne. Z czasem po prostu urasta do rangi głównej ozdoby naszego przydomowego ogrodu.

Czy ogrodowa uprawa Azalii jest wymagająca?

Tak jak już wspomnieliśmy, Azalia, tak same zresztą jak Różaneczniki, jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Mamy tutaj trzy kluczowe zagadnienia, które przekładają się na kwestię tego, czy uprawa nam się powiedzie czy też nie.

  • Wybór właściwej odmiany – musimy dobrać takie odmiany, które przetrwają zimę w naszej strefie klimatycznej. Nie wszystkie odmiany są mrozoodporne, toteż musimy trochę poszukać. Każda, profesjonalna hurtownia Azalii powinna posiadać poszczególne odmiany dokładnie oznaczone, co pozwoli sprawnie i szybko dobrać właściwą odmianę do uprawy ogrodowej.
  • Przygotowanie gleby – powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Można kupić gotowe mieszanki, bądź też zmieszać ze sobą w równych proporcjach torf (nie odkwaszony), kompost, oraz korę sosnową.
  • Stanowisko – osłonięte i zacienione. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór stanowiska w sąsiedztwie innych, nieco większych roślin ogrodowych. Warto jednak pamiętać, iż Azalie, posiadają płytki system korzeniowy. Tak więc sąsiedztwo powinno mieć system głęboki, aby uniknąć konfliktu o dostęp do wody i substancji odżywczych.

Jeśli prawidłowo zadbamy o te trzy kwestie, to w zasadzie większych trudności z uprawą mieć już nie będziemy. Ogrodowa uprawa Azalii, gwarantuje nam dobre efekty przy przestrzeganiu powyższych zasad.

Pielęgnacja.

Istotne tutaj jest także to, iż ogrodowa uprawa Azalii, nie będzie wymagać od nas jakichkolwiek prac pielęgnacyjnych. Rośliny te w bardzo dobry sposób radzą sobie samodzielnie. Możemy co prawda regularnie usuwać stare i zeschnięte gałązki, aby zrobić miejsce świeżym, ale nie jest to niezbędne. Ważną natomiast kwestią jest prawidłowe nawadnianie. Musimy zadbać o tę kwestię szczególnie w okresie lata, kiedy pogoda jest nadmiernie sucha. Warto także solidnie nawodnić roślinę na okres jesienny, aby mogła prawidłowo przygotować się do przezimowania.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, ogrodowa uprawa Azalii nie jest zajęciem wymagającym. Niemal każdy z nas powinien poradzić sobie z wyborem właściwej odmiany, przygotowaniem gleby i doborem właściwego stanowiska. Prace pielęgnacyjne też nie należą do specjalnie wymagających. Można więc powiedzieć, iż ogrodowa uprawa Azalii jest niemalże dziecinnie prosta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *