Przemysłowe promienniki UV do utwardzania klejów i lakierów.

We współczesnym przemyśle, bardzo popularnym rozwiązaniem jest utwardzanie spoin klejowych oraz powłok lakierniczych z zastosowaniem promienników UV. Oczywiście w pierwszej kolejności zarówno klej, jak i lakier muszą być do tego procesu odpowiednio przygotowane. W każdym jednak razie, pozwala to na poszerzenie możliwości, jak również na przyspieszenie wielu procesów produkcyjnych. Warto tutaj także podkreślić, iż przemysłowe promienniki UV, pozwalają na sprawne i wydajne utwardzanie spoin klejowych na większej liczbie elementów jednocześnie. Pozwala to na bardzo szybkie utwardzenie wielu spoin klejowych.

Gdzie wykorzystywane są przemysłowe promienniki UV do utwardzania spoin klejowych?

Zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest klejenie różnorodnych elementów z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jest to technologia wykorzystywana w stosunkowo wielu branżach przy produkcji różnorodnych elementów. Zdecydowanie najczęściej, zetkniemy się z wykorzystaniem tej technologii w branży produkcji elementów elektrycznych oraz elektrotechnicznych. Poza tym, bardzo często jest wykorzystywana przy produkcji sprzętu optycznego, czy też medycznego – głównie sprzętu rehabilitacyjnego. Coraz częściej też, przemysłowe promienniki UV, pojawiają się w produkcji motoryzacyjnej. Jednym słowem można powiedzieć, iż technologia łączenia ze sobą elementów z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV staje coraz bardziej popularna.

Korzyści płynące z zastosowania spoin utwardzanych promieniowaniem UV.

Warto sobie tutaj od razu podkreślić, iż przemysłowe promienniki UV, zapewniają bardzo dobre warunki do utwardzania spoin. Będzie to także wpływać na korzyści płynące z zastosowania tej technologii w wielu branżach przemysłowo produkcyjnych.

Do najważniejszych korzyści zaliczamy:

  • Krótki czas utwardzania – w wielu przypadkach pełne utwardzenie spoiny następuje już po kilkunastu sekundach.
  • Łatwe przygotowanie spoiny – proces ten jest w zasadzie dokładnie taki sam, jak w przypadku przygotowywania klasycznych spoin.
  • Długi czas żywotności kleju – w wielu przypadkach wynosi on 60 minut, w czasie których możemy dowolnie manipulować klejonymi elementami. Przed upływem tego czasu, spoina musi zostać utwardzona, gdyż w przeciwnym razie, trzeba będzie kleju usunąć i cały proces przygotowania spoiny rozpocząć od nowa.
  • Niski koszt jednostkowy – w stosunku do innych technologii łączenia ze sobą różnych elementów, będziemy mieć do czynienia ze stosunkowo tanim rozwiązaniem.
  • Bardzo dobre parametry spoiny – osiągamy tutaj wysoki poziom trwałości oraz wytrzymałości spoiny. Jest ona bardzo odporna na działanie czynników fizycznych jak również chemicznych.

Podsumowanie

Trzeba tutaj więc powiedzieć, iż stosując odpowiedni promiennik UV dla przemysłu, można osiągnąć bardzo dobre efekty i wysoką wydajność w utwardzaniu spoin klejowych promieniowaniem UV. Co prawda przemysłowe promienniki UV do utwardzania spoin będą stosunkowo kosztowne. Niemniej jednak, tego typu inwestycja stosunkowo szybko będzie się zwracać, wobec czego możemy ich zakup potraktować jako bardzo korzystną inwestycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *