Pakiety ubezpieczeń dla rolników.

Prowadząc gospodarstwo rolne trzeba zdawać sobie sprawę z faktu tego, iż w pewnych okolicznościach, trzeba będzie wykupić pewne polisy ubezpieczeniowe. Są one w niektórych przypadkach absolutnie obowiązkowe. W innych przypadkach będą one dobrowolne. W każdym przypadku, każdego gospodarstwa rolnego trzeba do tego zagadnienia podchodzić indywidualnie. Należy sprawdzić przepisy prawa i się do nich odpowiednio zastosować. Następnie należy jeszcze dobrać odpowiednie pakiety ubezpieczeń dla rolników w danej ubezpieczalni. Przy czym należy pamiętać, aby zawsze wybór pakietu polis ubezpieczeniowych był poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb ubezpieczeniowych danego gospodarstwa rolnego.

Które pakiety ubezpieczeń dla rolników są najbardziej korzystne?

W tym przypadku trudno będzie znaleźć jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Wynika to z faktu tego, iż w każdym przypadku, każdego gospodarstwa rolniczego, będzie to wyglądać zupełnie inaczej. W końcu każde gospodarstwo ma zupełnie inne uwarunkowania pracy. Różne są zagrożenia, różny tez jest podstawowy przedmiot działalności rolnej. Za każdym razem należy więc odpowiednio przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem danego gospodarstwa i wyszukać potencjalne zagrożenia, przed którymi można się będzie zabezpieczyć poprzez wykupienie polisy ubezpieczenia rolniczego. Warto jednocześnie podkreślić, iż pewne ubezpieczenia będą tutaj obowiązkowe w konkretnych przypadkach. Poniżej prezentujemy podstawowe cztery formy ubezpieczeń, które najczęściej stają się ubezpieczeniami obowiązkowymi.

  • obowiązkowe OC dla rolników – to podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej rolnika. W trakcie prowadzenia prac związanych z gospodarstwem zawsze może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń w wyniku których ucierpią osoby trzecie. W takich okolicznościach trzeba będzie wypłacić im należne zadośćuczynienie. Kupując odpowiednie pakiety ubezpieczeń dla rolników w zakresie OC, można się przed tym ustrzec. Posiadając takie ubezpieczenie, to ubezpieczalnia będzie wypłacać odszkodowania, oczywiście w zakresie określonym w umowie ubezpieczenia
  • Ubezpieczenie zabudowań rolnych – to z kolei polisa gwarantująca bezpieczeństwo na wypadek zdarzeń losowych, zupełnie nieprzewidzianych, w wyniku których ucierpią zabudowania gospodarcze. Chodzi tutaj o sytuacje takie jak pożar, powódź, gradobicie czy też huragan.

Powyższe dwa ubezpieczenia są obowiązkowe w przypadku, kiedy gospodarstwo rolne posiada areał upraw rolnych większy niż 1 ha, oraz gdy rolnik w całości lub nawet w części rozlicza się w oparciu o podatek rolny. Dodatkowo mamy dwa kolejne pakiety ubezpieczeń dla rolników które w pewnych okolicznościach stają się obowiązkowe.

  • Ubezpieczenie pojazdów rolniczych – to pakiet tożsamy z ubezpieczeniem OC samochodu. Wynika to z faktu tego, iż ubezpieczeniu OC podlegają wszystkie pojazdy poruszające się po drogach publicznych. Jako że traktory czy też kombajny oraz inne maszyny niejednokrotnie musza poruszać się drogami publicznymi w drodze do pól uprawnych, zachodzi konieczność wykupienia dla nich ubezpieczenia OC.
  • Ubezpieczenie upraw rolnych – dotyczy tylko rolników korzystających z dopłat bezpośrednich. W takich sytuacjach, konieczności ubezpieczenia podlega co najmniej 50% upraw.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, mamy do czynienia z czterema podstawowymi ubezpieczeniami rolniczymi. Kupując zaś poszczególne pakiety ubezpieczeń dla rolników, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich dopasowanie do profilu działalności danego gospodarstwa, aby zapewnić sobie maksymalny poziom ochrony ubezpieczeniowej, przy jak najmniejszych kosztach poniesionych z tego tytułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *