Nowotwór płuc należy do tego rodzaju chorób, które rozwijają się przez długi czas, początkowo nie dając żadnych objawów. Podobnie jak nowotwór kości, nie należy do najłatwiejszych w leczeniu nowotworów.
Jedną z głównych przyczyn powstawania raka płuc jest palenie papierosów. Zarówno czynne, jak i bierne. Kolejną równie istotną przyczyną jest długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, na przykład objętym przez smog. Zachorowalność na nowotwór płuc w Polsce jest bardzo wysoka, ponieważ rokrocznie diagnozuję się go u około 20 tysięcy osób. A aż w 90% przypadków ofiarami raka płuc są palacze, którzy palą nałogowo. Nowotwór płuc może się również rozwinąć u osób, które pracują w specyficznych, szkodliwych warunkach, takich jak przy wydobyciu surowców radioaktywnych, przy azbeście lub ropie naftowej.
Nowotwór płuc groźniejszy u kobiet
Choć badania statystyczne pokazują, że wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość młodych mężczyzn zapadających na nowotwór płuc, to niestety w przypadku kobiet ta wartość ciągle wzrasta. Warto podkreślić, że szczególnie kobiety powinny zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ w ich przypadku rozwój nowotworu płuc jest bardziej prawdopodobny niż u mężczyzn.
Bierni palacze też są w sytuacji zagrożonej
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma świadomość tego, że paląc przy dzieciach lub innych członkach rodziny narażają ich na nowotwór płuc. Przyjmuje się, że przebywając w towarzystwie osoby, która pali 20 papierosów dziennie, samemu przyjmuje się tyle szkodliwych substancji, które odpowiadają wypalaniu około 5 papierosów dziennie. Nałogowi palacze palący w towarzystwie innych osób powinni uświadomić sobie, że ograniczając lub całkowicie rzucając palenie dbają nie tylko o swoje zdrowie, ale także o zdrowie bliskich.
Jak objawia się rak płuc?
Nowotwór płuc na początku nie daje żadnych objawów. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się chrypka, kaszel palacza, złe samopoczucie, ciężki i świszczący oddech oraz brak apetytu. Mogą pojawić się też poty nocne, kłucie w klatce piersiowej, nagły spadek wagi oraz krwioplucie. Każdy z tych objawów powinien zmobilizować do szybkiej wizyty u lekarza, szczególnie jeśli występuje u nałogowych palaczy.
więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-pluc/