Produkcja brykietu z trocin.

Produkcja brykietu z trocin

Profesjonalna produkcja brykietu z trocin, zapewnia nam możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności. Co ważne, sam brykiet z trocin, to doskonały wręcz materiał opałowy, który z powodzeniem można wykorzystywać jako zamiennik dla węgla kamiennego. Co prawda jest on mniej kaloryczny, bowiem maksymalnie możemy osiągnąć kaloryczność na poziomie 19 MJ/kg, jednakże zyskujemy na innych płaszczyznach. Istotną kwestią jest tutaj także sama produkcja brykietu z trocin, która jest o wiele tańsza niż w przypadku wydobycia węgla kamiennego i oczywiście tak samo jak spalanie brykietu, jest o wiele mniej emisyjna. Możemy więc powiedzieć, iż brykiet z trocin jest ekologicznym materiałem opałowym.

Jakie korzyści daje nam przestawienie ogrzewania na brykiet z trocin?

Przede wszystkim, musimy powiedzieć, iż spalanie brykietu z trocin jest bardzo korzystnym rozwiązaniem z wielu względów. Do najważniejszych korzyści, jakie płyną z tego tytułu będziemy zaliczać:

  • Ekologia – spalanie brykietu z trocin, jest o wiele mniej szkodliwe dla środowiska. Szacunkowo, przy jego spalaniu generujemy 4 razy mniej dwutlenku węgla niż przy spalaniu węgla. Poza tym, popiół pozostały po jego spaleniu, jest idealnym nawozem do roślin ogrodowych a także doniczkowych. Co najważniejsze, emitujemy jedynie ten dwutlenek węgla, który drzewo wchłonęło podczas swego życia. Jest to więc swego rodzaju obieg zamknięty. W przypadku węgla zaś, wypuszczamy do atmosfery CO2, które od milionów lat zostało wycofane z obiegu i zamknięte pod skorupą ziemską.
  • Oszczędności energetyczne – produkcja brykietu z trocin pochłania mniejsze ilości energii, niż na przykład wydobycie węgla kamiennego. Tak więc jest to materiał bardziej ekologiczny, już na samym etapie produkcji.
  • Odnawialność – podczas gdy my spalamy brykiet z trocin, nowe drzewa już rosną i wkrótce zostaną wycięte.
  • Wykorzystanie odpadów – produkcja brykietu z trocin wykorzystuje przede wszystkim odpady z produkcji tartacznej i stolarskiej. Jedynymi fragmentami całych drzew, przeznaczonymi do przetworzenia na brykiet są korzenie i gałęzie z wyrębu, które nie nadają się do przetwórstwa stolarskiego i tartacznego.

Jak przebiega produkcja brykietu z trocin?

Sama produkcja brykietu z trocin jest procesem stosunkowo prostym. Nowoczesne maszyny, czyli brykieciarki pobierają materiał wsadowy, czyli wszelkiego rodzaju rozdrobnione fragmenty drzewne (trociny, wióry, zrębki). Następnie przy użyciu wysokiej temperatury oraz dużego ciśnienia, materiał jest prasowany i formowany w odpowiednie kształty wedle aktualnego zapotrzebowania na rynku. Podczas prasowania brykietu, z trocin, wyciskana jest żywica, która w procesie tym jest też wykorzystana, jako idealne, ekologiczne lepiszcze do brykietów drzewnych. Dzięki temu, wyeliminowana została konieczność stosowania chemicznych środków scalających, co tylko podnosi poziom ekologiczności brykietu z trocin.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż produkcja brykietu z trocin jest procesem stosunkowo prostym. Sam materiał zaś, pozwala nam osiągnąć niższy poziom zanieczyszczenia środowiska przy jego spalaniu, niż ma to miejsce na przykład w przypadku gazu ziemnego czy też węgla kamiennego. Warto więc w miarę możliwości przejść na tego typu ogrzewanie naszych domów, bowiem będzie to z całą pewnością bardzo korzystne z wielu względów. Przede wszystkim zaś ze względów ekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *