Radio jako medium masowego przekazu

Radio, to bardzo ciekawy środek do komunikacji, przekazywania informacji oraz do dostarczania radości. Wystarczy tylko włączyć ulubioną stację radiową, po to aby wypełnić każdy szary dzień. Wydaję mi się, że jest to jedna z najbardziej efektywnych metod na uśmiech.

Piękna muzyka

Muzyka towarzyszy nam praktycznie od zawsze, dzięki niej możemy przekazywać emocję, bawić się, śmiać ale też smucić i dumać. Muzyka jest wspaniałą dlatego, że jest różnorodna, jej różnorodność jest praktycznie nieograniczona, zawsze można dodać kilka nowych nut do znanych piosenek, dzięki czemu zostaną one bardzo odmienione.

Radio to właśnie w głównej mierze muzyka. Dlatego tak bardzo je uwielbiam. Nie mógłbym bez niego normalnie funkcjonować. Nie tylko dla mnie jest to ważne medium, jest to jeden z najpopularniejszych masowych kanałów informacyjnych, używany na ogromną skalę. Według badań w Polsce liczba osób słuchających radia cały czas wzrasta. Przyczyny są oczywiste, radio to dobre uzupełnienie do prawie każdej pracy, dzięki radiu można umilić czas spędzony za biurkiem, za kierownicą czy też w zakładzie produkcyjnym. Nie tylko w czasie pracy ludzie słuchają radia, także podczas zwykłych czynności radio jest bardzo często obecne. Osobiście bardzo lubię słuchać radia podczas sprzątania, prania czy też gotowania.

Co zmieni się w radiu?

Skoro jesteśmy przy temacie radia warto jest się zatrzymać nad jego przyszłością. Od kiedy radio jest w Internecie zyskuję nie tylko starszych słuchaczy ale również młodzież. Praktycznie każda młoda osoba, ma swoją ulubioną stację lub słucha radia co najmniej 1h dziennie. Jest to bardzo ciekawe, że teoretycznie takie media masowego przekazu jak telewizja tracą na popularności, mimo tego, iż są przynajmniej teoretycznie bardziej atrakcyjne, choćby ze względu na atrakcyjność przekazu. Radio jednak bardzo dobrze się trzyma, cały czas się rozwija, również w strefie technicznej.

DAB to słowo klucz dla rozwoju radia. DAB to technologia przetwarzania sygnału na ciąg cyfr innymi słowami jest to sygnał cyfrowy, który jest krokiem do przodu w porównaniu do sygnał analogowego. Dzięki takiemu sygnałowi dostajemy lepszy dźwięk, lepiej się słucha muzyki. W moim przekonaniu jest to bardzo ciekawa sprawa. Są jednaka pewne wady takiego rozwiązania, mianowicie aby odbierać DAB trzeba mieć zakupiony specjalny odbiornik DAB+, nie każdego stać na coś takiego, po za tym jest on dość drogi. Drugi problem to dostępność sygnału, na razie sygnał DAB jest dostępny tylko w Katowicach oraz Warszawie, lecz do 2022 ma być w całym kraju.

Radio to najlepsze masowe medium

Radio to moim zdaniem medium godne uwagi, nie jest tak popularne bez przyczyny. Z radia korzysta praktycznie każdy, mało jest osób które nie słyszą co dzień jakieś stacji radiowej, moim zdaniem jest to dużo lepsza forma na informacyjna niż telewizja. Wraz z rozwojem radia oraz technologii DAB, będziemy mogli odbierać coraz lepsze transmisje radiowe o wyższej jakości dźwięku. Dzięki temu radio powinno cały czas pozyskiwać nowy odbiorców z każdej grupy wiekowej.

Więcej o radiu na tej stronie: www.digib.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *