Radio kontra telewizja

Radio to taki sam środek przekazu informacji jak telewizja, jednak od czasów pojawienia się telewizji jest zdecydowanie mniej popularne. Jest to spowodowane tym, że radio nie dostarcza słuchaczowi efektów wizualnych.  Nie jest to jedyna przewaga telewizji, telewizja rozwija się dużo szybciej i ma bardzo duże dochody w porównaniu do radia. W telewizji pracują najbardziej popularni dziennikarze do radia trafiają raczej pasjonaci. Są jednak złe skutki takiej popularności telewizji, ponieważ kształtuję ona niskiej jakości POP kulturę i ciągnie za sobą radio. Jeszcze w dwudziestym wieku wielu dobrze wykształconych ludzi słuchało radia, ze względu na jego unikalną i jakościową treść. Dziś jest to raczej już niespotykane, inteligentni ludzie w większości gardzą radiem tak samo jak telewizją.

Tak samo jak w przypadku jakości wraz z rozwojem telewizji technologicznym telewizji zaczęło rozwijać się radio. W dzisiejszych czasach telewizja cyfrowa jest niezmiernie popularna. W podobną stronę zdecydowało się pójść radio. Sygnał DAB jest tego następstwem i dzięki owemu sygnałowi można obierać sygnał radiowy w cyfrowej jakości. Jednak takiego rodzaju zmiana nie posłużyła radiu, wiele osób nie ma odbiorników DAB i nie są w stanie odbierać lepszej jakości.

Inną przyczyną upadku radia jest internet. Tutaj radio też próbuje swoich sił ale niestety nie jest ono tak ciekawe dla użytkownika jak wyszukiwarka internetowa.  Internetowe radia nie są nowością jest tu nadal taki sam kłopot mianowicie ograniczoność tego środku przekazu.

Przyszłość radia moim zdaniem stoi pod dużym znakiem zapytania. Internet i telewizja już w znaczący sposób wyparły radio z rynku. Nikt nie ma za bardzo pomysłu jak przekonać do radia ludzi, jedyne co zostaje to współpraca i pogodzenie się z drugoplanową rolą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *