Twoja lokata bankowa – poradnik człowieka oszczędzającego

Masz kasę? Marząc o efektywnym oszczędzaniu musisz na początek zadać sobie jedno pytanie? Pytanie to brzmi: czy masz wolną kasę? Czy dysponujesz pieniędzmi, których nie wydajesz na codzienne wydatki? Żeby oszczędzać musisz posiadać kapitał, od którego zaczyna się każda lokata. Kapitał jest gotówką, którą masz na stałe i której możesz nie wydawać przez jakiś czas. Lokaty bankowe to specjalne konta, na których deponuje się kapitał.

Warunki oszczędzania

Oszczędzanie z pomocą banku odbywa się na pewnych warunkach. Warunki te poznajesz zanim jeszcze zaczniesz oszczędzać. Najważniejsze zobowiązania zarówno twoje, jak i banku opisane są w umowie, którą podpisujesz przed otwarciem lokaty. Każda, nawet najlepsza lokata łączy się z pewnymi obostrzeniami. Obostrzenia te są różne w zależności od banku i wybranej formy oszczędzania. Najważniejszym warunkiem związanym z lokatą jest pozostawienie kapitału na koncie przez określony okres czasu. To zobowiązanie musi być dotrzymane, jeśli spodziewasz się zysku z lokaty.

Procenty za oszczędzanie

Powierzasz bankowi swoje pieniądze w celu poniesienia z tego tytułu wymiernych korzyści. Korzyści te, to zobowiązanie, jakie ma wobec ciebie bank. Jedną z najważniejszych cech tego rodzaju oszczędzania jest oprocentowanie lokat. Jest ono możliwe, ponieważ bank zyskuje na zamrożonych w nim pieniądzach. Oszczędności zdeponowane w banku nie rosną same z siebie. Rosną, ponieważ bank inwestuje je i obraca nimi. Procenty z oszczędzania będą większe im wyższą kwotę umieścisz na lokacie. Zyskasz więcej im dłużej trwa twoja lokata.

Rodzaje lokat

Wielu klientów banków pyta o najlepsze lokaty. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Sztuka polega na wybraniu takiej, która jest najlepsza w twojej sytuacji. Lokaty bankowe dzielimy na krótko i długoterminowe. Te pierwsze przynoszą spore zyski w przypadku bardzo dużych kapitałów. Te drugie procentują wolno i przez dłuższy czas.Krótkie oszczędzanie to oszczędzanie jednodniowe, tygodniowe lub miesięczne. Średni czas oszczędzania wynosi trzy miesiące, pół roku lub rok. Swoje oszczędności możesz powierzyć bankowi na dwa lub trzy lata. Niektórzy decydują się na wyjątkowo długie oszczędzanie, trwające cztery lub pięć lat.

Co wybrać?

Wybierz lokatę, która nie przekracza twoich możliwości. Nie spiesz się z zakładaniem takiego konta. Znajdź w sieci portale poświęcone finansom i regularnie czytaj opinie specjalistów o różnych ofertach bankowych.

Znalezienie najlepszej oferty ułatwia porównanie lokat. Porównywarki ofert znajdziesz na wielu stronach internetowych. Są to bardzo proste narzędzia, które wymagają jedynie określenia jaką kwotę i na jaki czas chcesz umieścić na lokacie. Po wpisaniu własnych kryteriów otrzymujesz kilka najlepszych ofert bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *