Układanie kostki brukowej – praca brukarza

kostka brukowa

Brukarstwo, to zawód wiążący się z pracą przy budowie dróg, mówiąc bardzo ogólnie. Uściślając natomiast można powiedzieć, że brukarz naprawia, rozbiera nawierzchnie dróg, ulic, większych placów, a także chodników.

Praca brukarza to przede wszystkim wiele godzin pracy fizycznej, na zewnątrz. Oznacza to też pracę na świeżym powietrzu, co niewątpliwie może być zaletą na tle innych zawodów wykonywanych niezmiennie w jednej pozycji w pomieszczeniach, które bywają niedoświetlone bądź duszne.

POLECAMY: układanie kostki brukowej MK BRUK – Kraków i okolice

Brukarz dobiera sobie materiały jakie będą mu potrzebne przy wykonaniu danej pracy, mogą to być kamień, płyty kamienno- betonowe czy kostka brukowa. Wiele z powierzonych obowiązków wykonuje się w grupie. Co za tym idzie trzeba komunikować się w zespole oraz przełożonym – brygadzistą, który również może rozdzielać zadania, dostarczać plany budowy, różne instrukcje. Na miejscu budowy, brukarz pracuje również z operatorami maszyn budowlanych i drogowych.

Osoba wykonująca taki zawód musi cechować się systematycznością i dokładnością. Te cechy bowiem pozwolą na przestrzeni lat na wypracowanie sobie umiejętności i opinii fachowca, który po prostu wie co robi i jak to ma być zrobione. Liczy się praktyka, uczy ona najwięcej.

Układanie kostki brukowej, to zadanie, do którego potrzebna jest odpowiednia kondycja fizyczna, duża sprawność, czasem bowiem konieczne jest wykonanie pracy na kolanach, a bardzo często w pozycji pochyłej, gdzie trzeba się schylać, obciążając stawy. W teorii, kostkę brukową można położyć samemu, jednak profesjonalista zadba aby cała struktura była położona równo i estetycznie, a wykonanie było trwałe na następne lata.

Warto wcześniej zaplanować projekt, bo kostka brukowa, może też zostać położona w różne wzory, z wykorzystaniem kolorowej kostki, co może stanowić dodatkową wartość estetyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *