Uprawa Azalii w przydomowych ogrodach.

Dbałość o estetykę przydomowych ogrodów, to bardzo ważna rzecz, toteż warto temu aspektowi poświęcić szczególnie dużo uwagi. Chodzi nam tutaj głównie o kwestie związane z doborem odpowiednich ozdób, ale także i roślin, bowiem niektóre z nich mogą się okazać idealnym dodatkiem do ogrodu. Tak jest na przykład w przypadku Azalii, które to krzewy ozdobne stanowią jedne ze zdecydowanie najpiękniejszych roślin w naszych przydomowych ogrodach. Uprawa azalii wymaga od nas jednak poczynienia pewnych przygotowań w zakresie doboru stanowiska i przygotowania odpowiedniej mieszanki gleby, aby rośliny te mogły w naszym ogrodzie czuć się wyjątkowo dobrze.

Gleba i dobór stanowiska do uprawy Azalii.

Jak już wspomnieliśmy, zdecydowanie najważniejszym aspektem w uprawie azalii będzie przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby oraz wybór dobrego stanowiska nasadzenia, aby roślina miała stworzone jak najlepsze i jak najbardziej dogodne warunki do życia w naszym przydomowym ogrodzie. Jest to niesłychanie istotne, bowiem Azalia wymaga dość kwaśnej gleby i stanowiska o sporym zacienieniu i wilgotności. Najlepszą glebą do uprawy będzie tutaj mieszanka kory sosnowej, nie odkwaszonego torfu oraz kompostu lub gleby ogrodniczej w równych proporcjach. Jeśli zaś chodzi o stanowisko, to zdecydowanie najlepiej azalia będzie trzymać się w sąsiedztwie większego krzewu o głębokim systemie korzeniowym. Jest to ważne, bowiem w przypadku drzewek o płytkim systemie, zachodzi ryzyko iż nasza azalia nie będzie miała możliwości pozyskać odpowiednich minerałów z gleby gdyż większy sąsiad przez wzgląd na większe korzenie zabierze jej większość. Poza tym uprawa azalii nie wymaga od nas jakichś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a co za tym idzie, można powiedzieć, iż jest stosunkowo prosta i powinien sobie z nią poradzić praktycznie każdy z nas.

Ważne i przydatne informacje.

W kwestii uprawy azalii warto jeszcze poruszyć kilka dość istotnych zagadnień. Przede wszystkim w trakcie jej uprawy musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu, szczególnie w okresie letnim, w sytuacjach kiedy brakuje naturalnych opadów atmosferycznych. Tutaj postępujemy tak samo jak w przypadku innych roślin, czyli nawadnianie realizujemy wczesnym porankiem lub też późnym wieczorem, aby rozpalone do czerwoności słońce nie poparzyło naszych roślinek. O uprawie azalii warto pomyśleć już w czasie gdy będziemy realizować zakładanie własnego ogrodu i od razu wybrać odpowiednie stanowiska, aby całość mogła się dobrze komponować w zakresie estetyki. Tym bardziej, iż Azalia to jakby nie patrzeć w wielu przypadkach stosunkowo duży ozdobny krzew, a więc i miejsce trzeba wybrać odpowiednie i przygotować się do jej nasadzenia. Warto te kwestie poruszyć w trakcie projektowania bowiem wtedy będziemy mieć wszystko przygotowane dokładnie tak jak należy, a cały ogród będzie charakteryzować się wysokim poziomem estetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *