Zaćma i jej leczenie.

Zaćma, czyli innymi słowy katarakta to problem z postępującym mętnieniem soczewki oka. W 90% przypadków, wynika ona z procesów związanych ze starzeniem się organizmu, aczkolwiek bardzo często bywa także problemem wrodzonym. Współczesna medycyna potrafi jednak dość skutecznie przywrócić ostrość widzenia, dzięki czemu chory może zrezygnować nawet z noszenia okularów. Warto się tutaj więc przyjrzeć nieco wnikliwiej kwestii leczenia zaćmy, aby uświadomić sobie, iż nawet w przypadku jej pojawienia się, nikt nie jest skazany na problemy ze wzrokiem do końca.

Pojawianie się zaćmy.

Katarakta pojawia się przede wszystkim u osób w wieku powyżej 60 lat, choć może się także zdarzyć wcześniejsze jej wykrycie, co jednak najczęściej będzie związane z urazami oka, a nie przyczynami jego starzenia się. Zaćmy nie da się uniknąć, niemniej jednak można ją skutecznie wyleczyć, poprzez leczenie i operację. W każdym przypadku choroba przebiega zupełnie inaczej, rozwija się od kilku miesięcy do kilku nawet lat, a jej efektem jest bardzo wyraźne pogorszenie się widzenia. Zaćma, może zaatakować obydwie gałki oczne jednocześnie, choć z reguły atakuje tylko jedno oko.

W większości przypadków po przekroczeniu 40 roku życia, soczewka naszego oka, zaczyna tracić swoją elastyczność, co znacznie utrudnia nam prawidłowe czytanie. W tym przypadku nie umiemy po prostu złapać ostrości widzenia, na wzór braku ostrości w obiektywie aparatu. Jeśli obiekt będzie zbyt blisko szkła, nie będziemy w stanie go ostro widzieć. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku oka toteż musimy przedmioty a przede wszystkim druk odsuwać od oka, aby dojrzeć go wystarczająco ostro. Niemniej jednak w wielu przypadkach nie pomagają tutaj nawet soczewki okularów, a nasza naturalna soczewka oka zaczyna mętnieć. W takim przypadku bardzo często pozostaje nam jedynie operacyjne usunięcie problemów.

Operacja a leczenie zaćmy.

Oczywiście najskuteczniejszym i najszybszym zarazem sposobem pozbycia się zaćmy jest jej operacyjne leczenie, polegające na zastąpieniu zmętniałej soczewki, sztuczną. W tym przypadku do torebki wkłada się sztuczną soczewkę, dzięki czemu nie trzeba nawet potem korzystać z okularów. Najnowocześniejsze osiągnięcia techniki medycyny, pozwalają nam w tym przypadku na leczenie operacyjne nawet poważnych przypadków zaćmy. Oczywiście w przypadku pojawiania się pierwszych objawów katarakty możemy zacząć stosować leczenie, które będzie skutecznie ograniczać rozwój choroby zaćmowej. Bardzo dobrze spisują się tutaj także zioła na zaćmę, które będą wpływać w pozytywny sposób na zmętniałą soczewkę naszego oka i pozwolą na opóźnienie procesu jej matowienia. Dzięki temu też, możliwe będzie skuteczne opóźnienie albo nawet i zatrzymanie rozwoju choroby, co ograniczy też ryzyko konieczności przeprowadzania jakichkolwiek operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *