Zastosowanie pompy ciepła a ekologia.

Ekologia w ogrzewaniu naszych domów jednorodzinnych jest kwestią szalenie istotną. Lata zaniedbań w tej kwestii doprowadziły do sytuacji, w której nasze miasta są spowite gęstym smogiem, a setki tysięcy ton gazów cieplarnianych trafia rocznie do naszej atmosfery. To nie wróży dobrze przyszłości naszej planety, wobec czego, powinniśmy jak najszybciej przejść na ekologiczne źródła ogrzewania naszych domów. Pozwoli to odetchnąć planecie, a razem z nią także i nam. Jednym z rozwiązań, mogą się tutaj okazać pompy ciepła, które w stosunku do tradycyjnych kotłów na paliwa stałe nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery. Sprawdźmy wobec tego, czy pompy ciepła będą dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia ekologii.

Ekologia i pompy ciepła.

Oczywiście od razu znajdą się głosy mówiące, że przecież pompy ciepła korzystają z energii elektrycznej, która także wytwarzana jest z węgla. To prawda, jednakże trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż nasze kominy na pewno nie są wyposażone w nowoczesne filtry zanieczyszczeń. Poza tym znajdują się znacznie niżej, przez co też zanieczyszczenia trafią prosto na nasze ulice. Poza tym, spora część energii elektrycznej wytwarzana jest z odnawialnych źródeł energii. Pojawiają się farmy wiatraków w coraz większych ilościach. Na dachach naszych domów oraz budynków użyteczności publicznej pojawiają się instalacje fotowoltaiczne, które zapewniają ekologiczne pozyskiwanie prądu elektrycznego. Z całą więc pewnością zastosowanie w tym przypadku pompy ciepła będzie bardziej ekologiczne niż zastosowanie kotłów na paliwa stałe. Warto o tym fakcie pamiętać podczas ewentualnych rozmów z przeciwnikami tego typu inwestycji. Warto także podkreślić fakt, iż obecnie produkowane pompy ciepła Żywiec spełniają najnowsze i to bardzo restrykcyjne przepisy w kwestii zużycia energii elektrycznej. Są więc wyjątkowo oszczędne jeśli chodzi o zużycie elektryczności.

Wybór pompy ciepła

Oczywiście jeśli zdecydujemy się na zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania naszego domu jednorodzinnego, koniecznością będzie jeszcze prawidłowy jej wybór. Musimy bowiem pamiętać, iż w każdych warunkach nie da się zastosować każdej pompy. Nie wszędzie możemy prowadzić na przykąłd głębinowe odwierty niezbędne do gruntowych pomp ciepła. W takich okolicznościach zastosowanie znajdywać będą pompy ciepła powietrzne. Będą one odbierać ciepła z powietrza atmosferycznego i przekazywać je do czynnika grzewczego. Trzeba jednakże pamiętać, iż tego typu rozwiązanie, nie zawsze jest wystarczająco skuteczne. Tutaj, przede wszystkim nie jesteśmy w stanie przewidzieć warunków pracy pompy, bowiem nie wiemy, na jakie temperatury będziemy narażeni. W przypadku pomp gruntowych zaś, możemy przewidzieć parametry pracy bardzo precyzyjnie. Temperatura w gruncie pozostaje zawsze stała i stabilna. Czym głębszy odwiert, tym cieplej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *