Zastosowanie różnych typów pomp zatapialnych.

Pompy zatapiane swoje zastosowanie znajdują w wielu różnych gałęziach przemysłu, jak i w zastosowaniu prywatnych użytkowników. Oczywiście w każdym z tych przypadków koniecznością będzie zastosowanie zupełnie innych pomp, przeznaczonych do innego rodzaju wody, i pracy w innych warunkach, a trzeba pamiętać, iż praktycznie dla każdej branży będziemy mieć do czynienia z nieco innymi technologiami konstrukcji pomp zatapialnych. Warto tutaj więc przyjrzeć się przynajmniej w podstawowym zakresie tym technologiom, aby w przypadku konieczności zastosowania pompy zatapialnej w danym zakresie, wiedzieć, jakiego rodzaju pompę należy w danym przypadku dobrać.

Pompy zatapialne do zastosowań przy pompowaniu ścieków.

Jednym z typów pomp zatapialnych, będą pompy ściekowe, które powinny być konstrukcyjnie dostosowane do pompowania medium o dużym poziomie zanieczyszczenia i sporej ilości ciała stałych różnego sortymentu. Bardzo często pompy tego typu będą także wyposażone w agitator, umożliwiający łatwiejsze zbieranie szlamu z dna zbiornika, bowiem agitator wstępnie wzburza szlam na dnie zbiornika i miesza go z wodą, aby ułatwić jego wypompowanie. Jednakże pompa w tym celu musi znajdować się regularnie w kilku punktach dna zbiornika, aby możliwe było pozbycie się całego osadu dennego. Bardzo ważnym jest także to, aby pompy do ścieków charakteryzowały się konstrukcją umożliwiającą przepompowanie większych ciała stałych, które w zbiornikach ściekowych będą zalegać w sporych ilościach. Czasami możliwe będzie ich rozdrobnienie, a czasami zachodzić będzie konieczność pompowania ich w całości bez rozdrabniania, toteż pompy te, powinny być przystosowane do tego typu zadań.

Pompy zatapialne górnicze do wody zanieczyszczonej.

Drugim typem pomp zatapialnych będą tutaj pompy stosowane w branży wydobywczej, które także powinny charakteryzować się pewnymi technologiami, aby możliwe było ich zastosowanie w tak trudnych warunkach. Przede wszystkim powinny to być pompy wykonywane ze stali kwasoodpornej, bowiem na dużych głębokościach, w zasadzie nie wiadomo, na jakiego rodzaju medium trafimy, czy czasem nie będzie ono chemicznie zanieczyszczone, co w przypadku zwykłych pomp mogłoby doprowadzić do ich szybkiego uszkodzenia. Odpowiednie pompy zatapialne górnicze do wody zanieczyszczonej także będą gwarantować możliwość pompowania większych frakcji ciał stałych. W tym też przypadku będziemy musieli zagwarantować pompy o konstrukcji wyjątkowo solidnej, odpornej na trudne warunki jakie panować będą podczas wydobycia węgla czy też innych minerałów z ziemi. Tutaj bardzo łatwo o uszkodzenie pompy, toteż odpowiednia konstrukcja, odporna na eksploatację w trudnych warunkach, będzie tutaj niezbędna. W przeciwnym bowiem razie, bardzo szybko, standardowe pompy zatapialne będą wędrować na złom, z nieodwracalnymi uszkodzeniami, których naprawianie będzie po prostu nieopłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *