Grzejniki do instalacji pomp ciepła.

Aby możliwe było skuteczne ogrzewania przy pomocy pompy ciepła, trzeba przede wszystkim prawidłowo przygotować instalację grzewczą. Kluczową rolę odgrywać będą tutaj odpowiednie grzejniki do instalacji pomp ciepła. Musimy bowiem zdać sobie sprawę z faktu tego, iż pod żadnym pozorem nie będą to klasyczne grzejniki ścienne. Takie grzejniki po prostu się nie sprawdzą, ze względu na zupełnie inne podejście do dystrybucji ciepła. Klasyczne grzejniki ścienne, potrzebują wysokiego poziomu temperatury czynnika grzewczego, co jest niestety niemożliwe do osiągnięcia w przypadku pompy ciepła. Tutaj będziemy mogli osiągnąć około 35-40 stopni Celsjusza. Takie parametry pracy pompy ciepła predestynują ją do współpracy z grzejnikami niskotemperaturowymi, bądź systemami ogrzewania podłogowego.

Prawidłowe grzejniki do instalacji pomp ciepła.

Tak więc, w pierwszej kolejności, musimy dobrać właściwe grzejniki do instalacji pomp ciepła. W przeciwnym razie, nie osiągniemy pożądanego poziomu komfortu termicznego w pomieszczeniach mieszkalnych. W przypadku instalacji opartej o pompę ciepła, potrzebny nam będzie grzejnik pracujący na niskiej temperaturze. Takie grzejniki perfekcyjnie współpracują z systemami pomp ciepła. Potrafią skutecznie dystrybuować ciepło nawet w przypadku, kiedy temperatura czynnika grzewczego nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Taka temperatura jest zaś maksymalną, jaką możemy wyciągnąć z pompy ciepła.

Jednym słowem, aby ogrzewanie domu przy zastosowaniu pompy ciepła, było możliwe i efektywne, musimy zainwestować w odpowiedni system grzewczy, oparty o grzejniki do instalacji pomp ciepła. Wymaga to pewnych przeróbek instalacji dystrybucji czynnika grzewczego, aczkolwiek nie jest to zbyt skomplikowana operacja. Nie będzie ona od nas wymagać nadmiernych prac remontowych, czy też ingerowania w strukturę budynku. Po prostu musimy zadbać o to, aby do grzejników doprowadzić zasilanie i powrót czynnika grzewczego, odpowiednimi rurami. Mogą to być rury miedziane.

Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Jest to z całą pewnością jedno z tych pytań, na które bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak stwierdzić, iż pompy ciepła, zapewniają nam o wiele bardziej ekologiczne warunki pracy. Eksploatacji takiego systemu nie generuje żadnych zanieczyszczeń środowiska, a przynajmniej nie bezpośrednio. Jedyne zanieczyszczenia, ślad węglowy, to ten, pozostawiony przez elektrownię. Musimy bowiem pamiętać, iż do pracy pompy ciepła niezbędny jest prąd elektryczny. Tutaj jednakże musimy podkreślić, iż obecnie, coraz większa część pozyskiwanej przez nas energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej powstaje farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych. Dzięki temu ogólny udział OZE w miksie energetycznym, z roku na rok wzrasta. Dzięki temu też my, korzystając z elektryczności nie generujemy tak wielkich zanieczyszczeń, jak to miało miejsce do tej pory, kiedy praktycznie cała energia elektryczna pozyskiwana była przy pomocy spalania węgla w elektrowniach węglowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *