Oszczędzanie surowców energetycznych

surowce naturalne

Wszyscy jedziemy na jednym wózku – chciałoby się powiedzieć – a tym wózkiem jest Ziemia. Populacja na naszej planecie przekroczyła już 7 miliardów ludzi. Co z tym związane, apetyt na surowce energetyczne stale rośnie. Już dziś wiadomo, że takie surowce jak ropa, węgiel i gaz, kiedyś się skończą. Jeśli w porę nie nauczymy się większości naszej energii otrzymywać ze źródeł odnawialnych, czeka nas poważny kryzys paliwowy. Dlatego szczególnego znaczenia nabiera fotowoltaika.

Najogólniej rzecz ujmując fotowoltaika to gałąź nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej (świetlnej) w prąd elektryczny. Często spotykamy się ze stosowaniem miniaturowych ogniw fotowoltaicznych w kalkulatorach czy lampkach solarnych w ogrodzie. To urządzenia wyposażone w najprostszy rodzaj elektrowni słonecznej. Charakteryzują się wysoką autonomią zasilania.

Uniezależnienia od kopalnych źródeł energii – poprzez stosowanie urządzeń napędzanych słońcem – sprawia, że stajemy się bardziej ekologiczni. Pomimo, że wyprodukowanie paneli solarnych pochłania sporo zasobów i energii, to w urządzeniach zasilanych nimi nie jest spalane paliwo, a więc nie zachodzi emisja gazów cieplarnianych. W dłuższej perspektywie stosowanie fotowoltaiki zwraca się nie tylko finansowo.

Stopniowe przechodzenie na źródła odnawialne to tylko jeden ze sposobów dbania o naszą planetę. Kolejnym jest spożytkowanie dostarczanej energii w możliwie najefektywniejszy sposób. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii. Przykłady można mnożyć i mnożyć. Najprostszym jest stosowanie wysokowydajnych źródeł światła, zamiast tych tradycyjnych – żarowych (choć i tu odbywa się postęp). Ekologiczne są: świetlówki kompaktowe, lampy led, a nawet nowoczesne żarówki halogenowe. Stosowanie ich w mieszkaniu przyczynia się do znaczącego ograniczenia zużycia energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *